понеділок, 7 квітня 2025 р.

Кабмін погодив впровадження нового правопису кримськотатарської мови



Кабінет Міністрів України погодив пропозицію Державної служби з етнополітики та свободи совісті щодо впровадження правопису кримськотатарської мови, розробленого та схваленого Національною комісією з питань кримськотатарської мови. Про це повідомили в Уряді.
Розпорядження, що отримало урядову підтримку, стало результатом виконання рішення від 28 липня 2023 року №657-р. Його мета — забезпечення права кримськотатарського народу як корінного народу України на збереження та розвиток своєї мови і культурної самобутності.
Новий правопис базується на латинській графіці, відповідно до алфавіту, затвердженого ще у вересні 2021 року. Над документом працювали ДЕСС у тісній співпраці з Міністерством освіти і науки, Інститутом мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України, Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Меджлісом кримськотатарського народу, а також провідними науковцями та мовознавцями.
У процесі розробки відбулося шість засідань Робочої групи. Вже 4 листопада 2024 року Національна комісія розглянула доопрацьований документ, врахувала пропозиції та зауваження, і в підсумку затвердила остаточну редакцію правопису.
«Затверджені правила стосуються написання, навчання, медійного вжитку, літератури та топоніміки. Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації (військові адміністрації) отримали рекомендації використовувати правопис у своїй роботі», — йдеться в повідомленні.
Кримськотатарський Ресурсний Центр підтримує ухвалене рішення Кабінетом Міністрів України щодо нового правопису кримськотатарської мови, наголошуючи, що це є важливим кроком у збереженні та розвитку мови корінного кримськотатарського народу України. Кримськотатарська мова перебуває під загрозою зникнення, і тому зараз критично важливо підтримувати, зберігати та поширювати її в усіх сферах суспільного життя.
Нагадуємо, що КРЦ проводить інформаційну кампанію, присвячену відновленню історичній топоніміці в Криму «Повернемо назви – повернемо Крим», яка також сприяє збереженню кримськотатарської мови.


Немає коментарів: