середа, 2 квітня 2025 р.

Люди, як капітал тільки дорожчають в Одесі



Друга зустріч “Стратегія майбутнього Одеси” за напрямком "людський капітал"* була організована й відбулась в неділю. Пара дюжин небайдужих громадян відгукнулись на запрошення ГО "Змістом". Нагадаємо, міськрада розробляє стратегічний план на 2025-27 роки й чекає від громадського сектору пропозиції.


Цього разу фокусом обговорення став – людський капітал. Спікери окреслили проблему, а надалі працювали в групах відшукуючи проблему й пропозиції їх подолання. Роботу модерувала Юлія Татенко – бізнес-тренерка та сертифікований коуч. Разом з нею фасилітацію вела Анастасія Корота – експертка зі стратегічного розвитку організацій.



 
Автор брав участь у багатьох стратегічних сесіях в Одесі з першої пам'ятної за часів Саакашвілі на морвокзалі, влітку 2014. Є з чим порівнювати. Хоча деякі персонажі - повторювались, цілком робота стала більш прагматичною, менш романтичною. Війна, мабуть, позбавляє бажання "а поговорити". Тому нижче у "телеграмному стилі" викладаю підсумовані напрацювання.




Команди опрацьовували ключові виклики:


1. ️Ринок праці:
🔸 Невідповідність навичок і потреб бізнесу
💡 Ідеї: центри перекваліфікації, профорієнтація, навчання для дорослих

2. ️Освіта:
🔸 Втрата актуальності програм
💡 Ідеї: біржі практик, викладачі-практики

3.️ Співпраця ОГС і влади:
🔸 Недовіра, відсутність комунікації
💡 Ідеї: платформи діалогу, соцаудит

4. Молодь:
🔸 Інертність, відсутність прикладів
💡 Ідеї: «Ідеатони», визнання молоді, інфлюенс-проєкти

5. Ментальне здоров’я:
🔸 Виснаження, низька стійкість
💡 Ідеї: навчання педагогів, peer-to-peer підтримка, медіакампанії

Мені здається, вельми вичерпний список майже завдань для реалізації міською владою. Чи буде він акцептований, а головне - втілений у процесний план? Маю сумніви. Взагалі, синергія співпраці відповідальних чиновників та громадських активістів, найбільш складна річ. Її на жаль не вдається реалізовувати саме через різницю у завданнях перед акторами. Посадові особи турбуються за виконання оперативних завдань, ну а візіонери - "фонтанують" новими (!) пропозиціями. Арбітрами могли б виступити міські депутати, але окрім 2-3 - їм це не цікаво.
Імплементація напрацювань численний "мозкових штурмів" взагалі є чи не найвищим мистецтвом управління.  Коли в громаді стає дефіцитною людина, не варто "розкидуватись" ідеями та виконавцями. Але є ще "зозулі" у міськвиконкомах, що захищають свій статус-кво. Подивимось, може воєнні часи змінять сумну традицію "футболить" громадські ініціативи?!
Одеса була відома умінням домовлятись. Чи це теж - було мітом?

В.Головченко.

Одеса змінюється — і ми робимо це разом.

* Людський капітал — це сукупність знань, навичок, цінностей, ментального й фізичного здоров’я, що забезпечує здатність людини до активної участі в суспільному та економічному житті.

Заходи реалізуються за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" та агенції з розвитку Brot für die Welt.

#ФондВідродження #ЛабораторіяСтійкості #IRFUkraine


Немає коментарів: