Україна стала світовим лідером з експорту замороженої малини.
Україна вперше в історії стала світовим лідером за чистим експортом замороженої малини, обігнавши Польщу та багаторічного лідера цього сегменту – Сербію. У 2024 році український експорт замороженої малини досяг рекордних 65 тисяч тонн, що на 34% більше, ніж роком раніше.
За останні три сезони Україна більш ніж удвічі збільшила поставки замороженої малини за кордон. Натомість Сербія зберегла попередні обсяги експорту, а Польща скоротила їх на 24%. Важливим фактором лідерства України є те, що вона практично не імпортує малину, тоді як Польща та Сербія закуповують значні обсяги для подальшого реекспорту.
Для подальшого зміцнення позицій на глобальному ринку українським виробникам потрібно зосередитися на підвищенні якості малини та розвитку власних переробних потужностей. Багато українських компаній досі продають малину як сировину, яку польські переробники доопрацьовують, фасують і експортують за вищою ціною.
Розвиток власної переробної індустрії дозволить Україні зберігати додану вартість у країні та підвищувати середню експортну ціну.
За інформацією аналітиків EastFruit, у 2024 році відбулася історична подія. Україна, яка ще 10 років тому практично не експортувала заморожену малину, вперше стала світовим лідером за чистим експортом цієї ягоди. Обігнавши не лише Польщу, а й незмінного багаторічного лідера цього сегменту – Сербію.
У 2024 році, за даними торгової статистики, експорт замороженої малини з України досяг рекордних 65 тис. тонн, збільшившись відразу на 34% за рік. Це було значно різкіше зростання експорту, ніж будь-якого іншого великого експортера. Загалом за останні три сезони експорт замороженої малини з України зріс більш ніж удвічі, тоді як обсяг експорту з Сербії не змінився, а Польща взагалі його знизила на 24%.
При цьому якщо Україна імпортує дуже незначні обсяги малини, то Сербія і особливо Польща імпортують її досить багато. У польському експорті імпортна малина взагалі вже становить понад 52% всього обсягу! До того ж основний обсяг малини Польща імпортує саме з України. Тому, де-факто, майже половину експорту замороженої малини з Польщі складає саме українська продукція і саме недорога малина з України дозволяє цій країні залишатися серед лідерів світового ринку.
Якщо ж подивитися на чисті обсяги експорту замороженої малини, то Україна експортує ті самі 65 тис. тонн, а Польща – лише близько 16 тис. тонн замороженої малини. Фактично у 2024 році Україна вже експортувала вчетверо більше замороженої малини, ніж Польща!
Цікаво, що за загальним обсягом експорту замороженої малини Україна, як і раніше, незначно відстає від Сербії. 2024 року Сербія експортувала 67,7 тис. тонн малини, тоді як Україна – 65,1 тис. тонн. Однак Сербія імпортувала 4,7 тис. тонн цієї продукції для подальшого реекспорту, тому чистий обсяг експорту продукції з цієї країни виявився на рівні 63 тис. тонн – на 2 тис. тонн менше, ніж експорт із України.
«Найважливішим кроком на шляху до світового лідерства щодо експорту замороженої малини для України стане подальша диверсифікація експортних постачань. Для цього українським експортерам потрібно буде підвищувати якість малини та інвестувати у її доопрацювання, що призведе до зростання середньої експортної ціни. Доходи, що виросли, можна буде реінвестувати в доопрацювання продукції та підвищення її якості, а також у подальше розширення обсягів виробництва. Адже, як відомо, зараз багато українських виробників замороженої ягоди, як і раніше, експортують до Польщі фактично сировину, яку польські переробники допрацьовують, сортують, упаковують і реекспортують, залишаючи додану вартість у своїй країні», — каже Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту ФАО.
Зазначимо, що процес диверсифікації експорту замороженої малини з України вже триває повним ходом. Що цікаво, саме Польща доклала найбільших зусиль для цього. Фермерські протести проти імпорту малини та іншої сільськогосподарської продукції стимулювали українських експортерів шукати нові ринки збуту, які виявилися значно прибутковішими, ніж Польща. В результаті, додатковий виторг українських малиноводів був реінвестований у подальше розширення виробництва та переробки малини в Україні та допоміг швидше обігнати Польщу на світовому ринку.
У 2022-2024 роках питома вага Польщі в постачанні цієї ягоди з України знизилася з 63% до 35%. При цьому питома вага Німеччини, Чехії, Австрії та Франції – ключових ринків збуту замороженої малини для польських експортерів у прямому експорті з України більш ніж подвоїлася і досягла 48%. Фактично, Україна активно відбирає частку ринку у Польщі. Це було б неможливим без підвищення якості продукції та рівня її доопрацювання.
За останні три календарні роки експорт замороженої малини з України до Німеччини зріс у 4,5 раза, до Чехії – у 4,2 раза, до Австрії – у 33 рази та до Франції – у два рази! Також у 2024 році Україна вперше відправила понад 2 тис. тонн малини на ринки Бельгії, Італії та Литви.
Крім того, Україна продовжує динамічно нарощувати експорт замороженої малини на ринки Канади та США, які платять значно більш високу ціну, ніж імпортери з Євросоюзу. При цьому Україна, яка ще три роки тому взагалі не поставляла продукцію в ці країни, зараз там уже нерідко працює по об'єму експорту конкурентів з Польщі.
З незвичайних напрямків експорту замороженої малини можна відзначити поставки комерційних партій української продукції в Аргентині та Саудівській Аравії.
Враховуючи високий рівень цін на малину в минулому сезоні, на думку аналітиків EastFruit, в 2025 календарному році і в сезоні 2025/26 років варто очікувати оновлення рекордів по об'єму експорту малини з України і подальшого підвищення лідерства. Зокрема, вже в 2025 році Україна може обігнати Сербію по об'єму загального експорту замороженої малини.
https://east-fruit.com
Немає коментарів: