10 квітня – У Києві розпочав роботу Форум екоіндустріальних парків (ЕІП) 2025, де обговорювати ключові стратегії та рішення щодо впровадження концепції екоіндустріальних парків, як складової циркулярної сталої економіки в контексті військово-воєнного відновлення України.
Захід організовано проєктом Організації Об’єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО) «Глобальна програма екоіндустріальних парків ІІ – Україна: національний компонент» («GEIPP Ukraine»), що впроваджується за підтримки Уряду Швейцарії через Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (SECO) у співпраці з Міністерством економіки України.Грантова підтримка проекту Швейцарії з впровадження екоіндустріальних парків в Україні складає 3 мільйони швейцарських франків на 2025-2028 роки.
«Швейцарія прагне підтримувати Україну на шляху сталого економічного розвитку. Через фінансування ініціативи GEIPP ми хочемо впроваджувати передові підходи до ресурсоефективності, скорочення викидів та кращого управління відходами . Цей проект є не лише технічною підтримкою, а й інвестицією у більш стійке та конкурентоспроможне майбутнє України. В умовах війни підтримка української економіки є не лише актом солідарності, але й стратегічною інвестицією в майбутнє. Ми віримо, що екоіндустріальні парки можуть стати драйвером економічного відновлення України, створюючи робочі місця, залучаючи інвестиції та сприяючи сталому розвитку», – сказав Жан-Люк Бернасконі, директор з питань співробітництва Посольства Швейцарії в Україні, виступаючи на Форумі екоіндустріальних парків 2025.
Мета форуму – об’єднати зусилля для прискорення розвитку екоіндустріальних парків в Україні, що стануть руйнівною силою економіки нового покоління, поєднуючи промисловий принцип розвитку із зеленою економікою. У роботі Форуму беруть участь провідні представники влади, бізнесу та міжнародної експертизи.
«Проект GEIPP Ukraine є яскравим прикладом того, як інноваційні підходи можуть сприяти сталому промисловому розвитку. Завдяки впровадженню принципів екоіндустріальних парків Україна демонструє здатність поєднувати економічне зростання з екологічною відповідністю та соціальними перевагами. Ми в ЮНІДО пишемося тим, що можемо підтримати цей трансформаційний процес», – Крістіан Сьюзен, координатор з промислового розвитку ЮНІДО.
Під час роботи Форуму відбудуться чотири панельні дискусії, в рамках яких обговорюються питання державної політики щодо розвитку екоіндустріальних парків, шляхів залучення інвестицій у їх розвиток, готовності українського бізнесу до впровадження принципів ЕІП, а також регіональний досвід та перспективи реалізації проєктів ЕІП.
«Завдяки зусиллям Мінекономіки та Верховної Ради закон України про індустріальні парки був оновлений і, сподіваюсь, завдяки нашому комітету незабаром буде запроваджено в цьому законі поняття екоіндустріальних парків та екоіндустріальної діяльності. Ми зараз розробляємо цей законопроєкт до другого читання. Завдяки цьому ж закону українська промисловість може стати екологічною: повторне використання водних ресурсів, повторне використання енергії, енергоефективність, енергозбереження, це все буде ознакою екоіндустріального парку», - повідомляє на Форумі Головного Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко.
В рамках Форуму також відбувається урочища церемонія нагородження найуспішніших екоіндустріальних парків України 2025. Лідери ринку будуть відзначені у 5 номінаціях: екологічна ефективність, менеджмент, привабливість для інвестицій, сталий розвиток та соціальна відповідальність.
Форум - це можливість продемонструвати життєздатність і переваги підходів у рамках моделей ЕІП для підвищення продуктивності ресурсів і покращення економічних, екологічних і соціальних показників бізнесу, таким чином сприяючи інклюзивному та сталому промисловому розвитку в Україні.
Трансляцію Форуму можна переглянути на YouTube за посиланнями: https://youtube.com/live/lfY4uferKx8?feature=share або на платформі Zoom за посиланнями: https://bit.ly/4jsg7CO
Екоіндустріальний парк - це інноваційний формат промислових майданчиків, де бізнес використовує альтернативні джерела енергії, раціонально підходить до управління відходами та оптимізує використання водних ресурсів. Екоіндустріальні парки є більш конкурентоспроможними, привабливими для інвестицій та стійкими до ризиків.
Ураїна має значний потенціал у створенні екоіндустріальних парків для підтримки зеленого переходу, післявоєнного відновлення та наближення до європейських екологічних стандартів. Цим напрямком опікується проект GEIPP Україна, який підтримує перехід п'яти відібраних українських індустріальних парків до екоіндустріальних парків із такими очікуваними результатами: скорочення викидів парникових газів до 1 293 тCO2екв/рік, збереження енергії до 780 МВт·год/рік, скорочення споживання пального до 10 285 ГДж/рік, виробництво. відновлюваної енергії до 238 МВт·год/рік, зменшення споживання води до 302 м3/рік. Серед них Комунальне підприємство “Білоцерківський вантажний авіаційний комплекс”, Індустріальний парк “Патріот”, Індустріальний парк “Агромаш”, Індустріальний парк “Мольфар”, Індустріальний парк “Калуський індустріальний ХАБ”.
Проект GEIPP Україна є частиною Глобальної програми екоіндустріальних парків (GEIPP), яка реалізує ЮНІДО в напівкраїнах і фінансується Урядом Швейцарії через Державний секретаріат з економічних питань (SECO). Основним бенефіціаром проекту є Міністерство економіки України.
Довідково: На початок цього року в Україні було зареєстровано 100 індустріальних парків, 31 з яких було створено у 2024 році, що є абсолютним рекордом від початку запровадження нормативних умов для функціонування таких моделей. Найбільша концентрація індустріальних парків у західних державах, що обумовлено активним пошуком майданчиків для переселених підприємств у контексті російської агресії. Тільки за минулий рік обсяг інвестицій у розвиток індустріальних парків склав 4,6 млрд грн, з яких 1,13 млрд грн цілеспрямовані державні інвестиції у будівництво інженерно-транспортної інфраструктури та розвиток 15 індустріальних парків.
У січні цього року Кабінет міністрів України схвалив і подав на розгляд Верховної Ради законопроєкт , яким пропонуються особливості функціонування екоіндустріальних парків. Документ створює правові засади для запровадження моделі екоіндустріального парку, а також сприяти трансформації індустріальних парків в екоіндустріальні. Також уряд пропонує дерегулювати господарські відносини, пов’язані з виробництвом, постачанням, використанням ресурсів (матеріалів, енергії, води тощо) та відходів у межах індустріального парку для запровадження відносин промислового симбіозу.
Немає коментарів: