Благодійний фонд savED та громадська організація Українська Волонтерська Служба провели одноденний тренінг про можливості волонтерства для підлітків з Миколаївщини.
В Українсько-данському молодіжному домі в Миколаєві понад 30 старшокласників протягом дня опановували основи волонтерства та розвіювали поширені міфи про нього, а також працювали у командах з лекторами та обговорювали, з чого почати волонтерські ініціативи у рідних громадах.
Вікторія з Миколаєва, 16 років, розповідає, що найбільше їй сподобалися командні ігри й моделювання роботи над потенційними волонтерськими мініпроєктами. Настя з Червоної Долини, 16 років, поділилася, що вперше дізналася про розмаїття волонтерства — досі в її уявленні такі доброчинні справи були пов’язані виключно з гуманітарною допомогою. Влад із Червоної Долини, 15 років, найбільше вподобав вправи, які допоможуть у пошуку ефективних волонтерських рішень для власної громади, з якою хлопець вже ініціює проєкт.
Усі учасники тренінгу «Плекаймо полумʼя волонтерства» — школярі Миколаївщини, які є випускниками UActive, освітньої програми для підлітків про розвиток малих громад, що спів ініціювала неурядова організація Spirit of America та фінансує її спільно з Європейським центром ім. Вергеланда (Норвегія) у рамках Програми «Демократична школа: освіта для демократичної стійкості».
Завдяки програмі підлітки протягом 10 місяців вчаться проєктному менеджменту і втілюють власні ідеї для розвитку своїх сіл і містечок. Найкраще розпрацьованим із менторами проєктам благодійники надають перше фінансування — 5 тисяч доларів. За час існування UActive з 2022 року програму закінчили 700 підлітків і втілили у своїх громадах корисні для місцевих жителів ініціативи: нові спортивні майданчики, міські простори для ігор та дозвілля, гуртки 3D-друку, театральні клуби тощо. Для втілення ідей у життя діти також самостійно залучали додаткові кошти від благодійників та меценатів — всього на сьогодні це понад 207 тисяч доларів.
Валя із селища Новокиївка, 16 років, розповідає про свій досвід на програмі: «У січні на презентації проєктів у Миколаєві ми отримали кошти від партнерів програми UActive — 5000 доларів. Мета нашого проєкту — створити алею пам'яті загиблих захисників та відновити музейну кімнату в школі. Тож ми вже активно працюємо над оновленням музею, проводимо ремонтні роботи всередині й назовні, щоб наприкінці весни презентувати реалізований задум. Цей проєкт стане дуже цінним для нашої громади — бо пам'ятати в наш час героїв дуже важливо».
Одна з цілей програми UActive від savED — дати поштовх спільноті активних підлітків для розвитку своїх громад у довготривалій перспективі, розповідають організатори тренінгу.
Владислава Христенко, менеджерка спільноти випускників UActive: «Ми з колегами розуміємо, що в умовах повномасштабної війни невід’ємною частиною нашого життя є і повинне бути волонтерство. Підлітки в школах часто вже долучені до різних ініціатив: плетіння сіток чи виготовлення окопних свічок. Тож ми хотіли відкрити для них більший спектр різновидів волонтерства — від створення інформаційних роликів про Україну до проведення толок чи старту власних волонтерських організацій у громадах. Тому ми об'єдналися з командою Української волонтерської служби в ідеї такої події».
Організатори від savED додають, що також вже два роки переймають досвід організації підліткового волонтерства в американських шкіл. Адже у США обов’язковою освітньою складовою є розвиток волонтерства — наприклад, підлітки повинні щосеместру присвятити певну кількість годин із користю для своєї школи, громади чи країни.
За словами Владислави Христенко, опитування українських школярів демонструють потенціал для розвитку інтересу дітей України до волонтерства.
«Кілька місяців тому ми проводили дослідження серед наших підлітків і з’ясували, що 46% учасників програми мають серед найближчого кола рідні тих, хто служить у Збройних Силах України. Ми розуміємо, що ці школярі хочуть бути причетні до наближення перемоги та прагнемо допомогти їм у такому намірі», — розповідає менеджерка спільноти випускників UActive Владислава Христенко.
Ярко Булишин, менеджер з розвитку волонтерства в освіті, УВС: «Українська Волонтерська Служба прагне підтримувати молодих волонтерів, особливо в регіонах, які зазнали значних викликів через війну. Миколаївщина — це регіон, що тривалий час живе в умовах постійної воєнної небезпеки, і для місцевих підлітків можливості розвитку та соціальної взаємодії є критично важливими. Ми розуміємо, що саме молоді люди можуть стати рушійною силою відновлення у своїх громадах. Знання про волонтерство допоможуть підліткам усвідомити, як вони можуть долучитись до волонтерського руху, що вони можуть робити корисні зміни вже зараз, навіть без значних ресурсів. Через волонтерство вони також розвивають важливі навички — лідерство, командну роботу, проєктний менеджмент, комунікацію. У майбутньому це допоможе їм у карʼєрі, створенні власних ініціатив тощо».
savED — благодійний фонд, що займається відновленням постраждалих громад через освітні рішення та соціальні проєкти. Фонд облаштовує укриття, освітні центри «Вулики», відновлює пошкоджені приміщення шкіл, облаштовує тимчасові освітні простори, а також залучає підлітків до відбудови та розвитку власних громад через програму UActive. Фонд працює у Чернігівській, Київській, Миколаївській, Харківській, Дніпропетровській областях.
Українська Волонтерська Cлужба — громадська організація, яка розвиває культуру волонтерства та взаємодопомоги в Україні. Ми підтримуємо, навчаємо та об’єднуємо волонтерів з організаціями, яким потрібна допомога. Ми завжди поряд, щоб бути опорою та підтримкою для тих, хто дбає про інших.
Немає коментарів: