середа, 26 березня 2025 р.

Перший "тренувальний" суд над воєнними злочинцями





Global Rights Compliance (GRC) за підтримки Міністерства закордонних справ, Співдружності та розвитку Великої Британії (FCDO) організували перший в Україні імітаційний судовий процес у справах про воєнні злочини. Цей практичний захід об’єднав ключові зацікавлені сторони з української кримінально-правової системи – у тому числі слідчих, прокурорів, адвокатів та суддів – для участі в реалістичному, змодельованому судовому розгляді воєнних злочинів. В основі справи – катування та сексуальне насильство в ізоляторі, жертвою якого є український військовополонений.

Судовий процес тривав три дні, симулюючи повний процес судового розгляду справ про військові злочини, від досудового розслідування до розгляду в суді.

Учасники беруть участь у інтенсивних практичних заняттях, зокрема: Опитування жертви з використанням моделі PEACE та найкращих міжнародних практик. Аргументація «за» та «проти» заходів захисту для свідчень потерпілого в суді. Експертиза сторонами обвинувачення та захисту як потерпілого, так і судово-медичного експерта, аналіз ролі судово-медичних доказів у справах про військові злочини.

Ця структура дозволила учасникам перевірити свої юридичні знання, вдосконалити свої навички адвокатування та обмінятися думками щодо судових процесів у справах про військові злочини.

"Це цінна можливість ще раз перевірити наші навички та зміцнити наші знання шляхом практичного застосування. Розгляд справ, пов’язаних із сексуальним насильством, пов’язаним з конфліктом, є особливо важливим, оскільки вони дуже складні та вимагають спеціалізованого підходу, орієнтованого на постраждалих, і практик з урахуванням травми". – Олексій Хоменко, т.в.о. генпрокурора.

" Сполучене Королівство продовжує підтримувати Україну, пліч-о-пліч, у тому числі щодо притягнення Росії до відповідальності за її незаконні дії. Не може бути міцного миру без відповідальності, і Сполучене Королівство продовжуватиме підтримувати Україну в її прагненні до справедливості для жертв і тих, хто пережив ці злочини. Без відповідальності та правосуддя запобігання військовим злочинам у майбутньому є марним". – Шарлотта Сурун, тимчасова повірена у справах Посольства Великобританії в Україні.

Масштаб і складність справ про військові злочини в Україні є безпрецедентними, що вимагає спеціальної підготовки юристів.

"Україна стикається з величезною кількістю випадків воєнних злочинів, включаючи випадки сексуального насильства в центрах ув'язнення, жертвами яких є військовополонені та цивільні особи. Особливо зараз надзвичайно важливо, щоб якомога більше країн продемонстрували свою підтримку Україні в розслідуванні воєнних злочинів. Справедливість має бути забезпечена. Ми глибоко цінуємо підтримку, яку Велика Британія продовжує надавати Україні". – Вейн Джордаш KC, президент GRC.

Цей перший імітаційний судовий процес призведе до початку ширших зусиль щодо посилення судового переслідування військових злочинців в Україні. Майбутні імітаційні судові процеси охоплюватимуть додаткові теми, забезпечуючи цілеспрямоване навчання щодо інших жорстоких злочинів і правових проблем.

"Усі учасники продемонстрували високий рівень професіоналізму та були в захваті від тренувань, і багато хто висловив зацікавленість у наступних заходах імітації судових процесів. Ми віримо, що пропонування подібної платформи дозволить слідчим, прокурорам, адвокатам і суддям продовжувати практикувати та вдосконалювати свої навички судового розгляду справ, пов’язаних із військовими злочинами", – додала Донна Клайн, керівник групи GRC.

Імітація судового процесу стала можливою за підтримки Міністерства закордонних справ, Співдружності та розвитку Великобританії. Цей захід є частиною ширшої ініціативи Мобільних груп правосуддя GRC (MJT) в Україні. MJT є частиною Консультативної групи Atrocity Crimes Advisory Group (ACA) — багатосторонньої ініціативи, заснованої Сполученим Королівством, Європейським Союзом і Сполученими Штатами для підтримки та допомоги українським прокурорам і правоохоронним органам у розслідуванні та судовому переслідуванні міжнародних злочинів, скоєних під час повномасштабної війни.
Global Rights Compliance. Compliance


Немає коментарів: