
«Так чи інакше», — заявив президент Дональд Трамп, Сполучені Штати повинні «отримати» Гренландію. Не лише для захисту батьківщини, а й для «свободи світу». За його словами, Данія робить недостатньо для її захисту. Він назвав двох потенційних супротивників: Китай і Росію.
Її розташування, у ворожому океані між Північною Америкою, Західною Європою та Росією, зробило Гренландію стратегічно важливою під час холодної війни. Після розпаду Радянського Союзу не дуже.
Але тепер, коли напруженість зростає в Арктиці, яка тане, мілітаризується, найбільший острів у світі знову з’являється на карті.
Крок 4. Карта підводних кабелів країн-членів НАТО

Додатковий слайд 4: Підводні кабелі над Атлантичним океаном

Арктичний морський лід зазвичай досягає найбільшої площі в березні. Це робить більшу частину Гренландії важкодоступною на кораблі.
До вересня лід стискається в найменшій мірі, відкриваючи проходи, які можуть скоротити шляхи судноплавства.
Ґренландія розташована вздовж того, що старі воїни холодної доби назвали «Гіук Гейп», точкою перетину між Гренландією, Ісландією та Великобританією, яка захищає Північну Атлантику від російських кораблів і підводних човнів.
Острів також є проміжною точкою для комунікаційних кабелів, які перетинають Атлантику — видів кабелів, які, за словами європейських чиновників із оборони, атакували російські «кораблі-привиди» , кидаючи та волочачи свої якорі по морському дну.
Віце-президент Дж. Д. Венс високо оцінив «неймовірні природні ресурси» Гренландії. Як і Україна, острів має критичні та рідкісні метали, необхідні для сучасного світу — для електромобілів, смартфонів, медичного обладнання для візуалізації, комп’ютерних чіпів та вітрових турбін. Хоча видобуток Гренландії наразі виявилася сумно відомою складністю, її лідери кажуть, що територія відкрита для бізнесу для американських компаній, які мають гроші та сміливість для дослідження.
Історія продовжується під рекламою
Але коментарі Трампа викликали більше питань, ніж відповідей. Які загрози існують проти Гренландії та США? Яким чином, ким і з якою силою вони повинні зустрітися? Договори? Собачі упряжки? F-35? Ядерна зброя?
Президент, який говорив про купівлю території у Данії під час свого першого терміну, переглянув її стратегічне значення через кілька годин після своєї інавгурації. «У вас повсюди російські човни, всюди є китайські човни — військові кораблі».
У якийсь момент він припустив, що США самі могли б захопити Гренландію силою. Білий дім і Пентагон поспішили пояснити, що він мав на увазі не це.
«Нам потрібна Гренландія для національної безпеки і навіть міжнародної безпеки», — сказав він Конгресу цього місяця. «І я думаю, що ми отримаємо це так чи інакше». Зал вибухнув оплесками та сміхом республіканців — мовляв, як Гренландія з населенням 57 751 людини може нас зупинити?
Під час зустрічі в Овальному кабінеті минулого тижня з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте Трампа знову запитали про «анексію» Гренландії. «Я думаю, що це станеться», - сказав він.
Очікується, що новий уряд, обраний жителями Гренландії цього місяця, дотримуватиметься повільного підходу до незалежності від Данії та буде насторожено ставитися до наміру Трампа зробити Гренландію багатою як 51-ю державу.
Серед військових планувальників минулого століття жартували, що будь-яке вторгнення до Гренландії — скажімо, нацистської Німеччини чи Рад — швидко перетвориться на пошуково-рятувальну місію. Там небагато, щоб підтримувати людське життя. Відсутність доріг між населеними пунктами; скелетна інфраструктура. Мороз і темно. Було б найкраще, якби ви принесли свою їжу.
Але зараз жарт, мабуть, застарів. Арктика теплішає; лід сходить. І вам не потрібно вторгатися в Гренландію, щоб контролювати чи погрожувати їй.
![]() |
Північне сяйво над Нууком, столицею Гренландії. (Себастьєн Ван Маллегем/для The Washington Post)) |
Globe depicting shipping traffic in the Arctic and Atlantic Oceans
Близько 80 відсотків суші Гренландії вкриті льодом, порожні та дикі — острів, утричі більший за Техас, а населення дорівнює Галвестону. Більшість мешканців - інуїти, і всі живуть уздовж узбережжя, а не на крижаному покриві. Це також держава загального добробуту: економіка розвивається за рахунок рибальства та субсидій Данії.
Але арктичні морські шляхи з кожним роком стають більш судноплавними, і світові держави уявляють собі день, коли кораблям, що подорожують між Азією, Європою та Північною Америкою, більше не потрібно буде прямувати на південь до Панамського та Суецького каналів або огинати миси, а вони зможуть курсувати новими полярними маршрутами.
Трамп змушує Данію зміцнити свою оборону в Гренландії, оскільки військові активи США на острові погіршилися, а росіяни реконструюють власні арктичні порти.
Він також наказав побудувати «Золотий купол», «щит протиракетного захисту наступного покоління для Сполучених Штатів від балістичних, гіперзвукових, передових крилатих ракет та інших повітряних атак нового покоління», схожий на ізраїльську систему «Залізний купол». Це зміцнить систему оборони NORAD, яка існує десятиліттями і якою керують Канада та США. Незрозуміло, яку роль відіграватиме Гренландія. «Відверто кажучи, Данія, яка контролює Гренландію, не виконує свою роботу і не є хорошим союзником», — нещодавно сказав Венс Fox News.
Це зауваження шокувало данців. Данія була однією з небагатьох країн, які відправили війська для боротьби разом з армією США в Іраку та Афганістані, і зазнала порівнянних втрат у відсотках від розгорнутих сил.
«Ми воювали пліч-о-пліч з американцями багато-багато десятиліть», — сказала прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен. «Ми є одним із найважливіших і найкращих союзників Сполучених Штатів, і тому я не хочу, щоб Данію називали поганим союзником». Колись у Гренландії були десятки військових баз, аванпостів і складів США. Сьогодні є лише один. Космічна база Пітуфік, колишня авіабаза Туле, керує глобальною мережею радарів раннього попередження, супутників і датчиків для виявлення міжконтинентальних балістичних ракет, що наближаються. Збройні сили США, які колись налічували 10 000 військовослужбовців, тепер скоротилися приблизно до 200. За ними доглядають жителі Гренландії та працівники технічної сфери. Ні Гренландія, ні Данія ніколи не стягували США, союзника НАТО, орендної плати за Pituffik.
Данські чиновники визнають, що вони не поспішали замінювати активи для захисту Гренландії, головним чином тому, що вони мали інше відношення до грошей і не бачили загрози. Потім напруженість між Китаєм, Росією та США перекинулася на Арктику. Тепер данці теж стурбовані.
Служба оборонної розвідки Данії дійшла висновку, що крайня північ є «пріоритетом для Росії, і вона демонструватиме свою міць шляхом агресивної та загрозливої поведінки, що несе з собою більший ризик ескалації, ніж будь-коли раніше, в Арктиці». «Ми не інвестували достатньо в Арктику протягом багатьох років», — заявив міністр оборони Данії Троелс Лунд Поульсен. «Тепер ми плануємо посилити присутність».

Лижник по Гренландії |

Данський фрегат дислокується в гавані Нуук у січні. (Себастьєн Ван Маллегем/для The Washington Post)
Незалежно від того, чи заслуговує Трамп похвали, данці оголосили про новий пакет витрат на оборону, великий для такої маленької країни. Вони замінюють застарілі «інспекційні кораблі» трьома сучасними військовими кораблями, купують два безпілотники далекого радіусу дії та обіцяють розгорнути супутники та інші засоби спостереження. Вони також модернізують аеропорт Кангерлуссуак, колишню авіабазу США, щоб приймати винищувачі F-35.
Вони виділили 2 мільярди доларів. З урахуванням інших видатків внесок Данії в НАТО зараз становить понад 3 відсотки ВВП, що є одним із найвищих показників у Європі.
Але будівництво кораблів займе роки.
Датські чиновники не впевнені, який рівень захисту зробить Трампа щасливим, і намагаються зрозуміти, чого насправді хоче Пентагон.Російські судна, як спостерігали, так і ні, вільно діють у Північній Атлантиці. Північний флот Росії і його головна база підводних човнів розташовані в Баренцевому морі поблизу Мурманська. Під час холодної війни Сполучені Штати та Радянський Союз боролися за контроль над ГІУК.
Данський чиновник сказав, що китайські активи не були присутні навколо Гренландії. Але як самоописана «приарктична» держава (насправді Пекін знаходиться ближче до екватора, ніж до Північного полюса), Китай чітко заявив про свій намір бути присутнім на вершині світу. Минулого року два кораблі російських прикордонних служб і два кораблі берегової охорони Китаю були помічені під час спільних навчань у Беринговому морі біля Аляски. Росія і Китай також влаштували патрулювання з бомбардувальниками над міжнародними водами поблизу узбережжя Аляски.
Відповідно до статті 5 Північноатлантичного договору, яка стверджує, що напад на одного є нападом на всіх, США зобов’язані захищати Гренландію. Договір 1951 року між Данією та Сполученими Штатами надає армії США майже повну свободу для розміщення баз у Гренландії та захисту від нападу.
«Сполучені Штати можуть, по суті, робити в Гренландії все, що хочуть», — сказав Крістіан Собі Крістенсен, керівник відділу стратегії та військових досліджень Королівського коледжу оборони Данії в Копенгагені. "Я не знаю жодної вимоги США, яку б не задовольнили. Коли президент Трамп каже, що США потрібен військовий контроль — що ж, у певному сенсі він уже є".

Вільям Бут є міжнародним кореспондентом The Washington Post у Лондоні. Раніше він був керівником бюро в Лондоні, Єрусалимі, Мехіко, Лос-Анджелесі та Маямі. @ boothwilliam
Ларис Каркліс — старший графічний репортер, який спеціалізується на картографії. Працює з 2000 року.
© 1996-2025 The Washington Post
Немає коментарів: