вівторок, 21 січня 2025 р.

«Новинні пустелі» та "Медіаландшафт" України висвітили проблеми медіа


Вивчення медійних можливостей регіонів України на початку року має ефект снігового кому. 

Вчора Media Development Foundation розповів про дослідження «новинні пустелі» у всіх областях в Україні та автономній республіці Крим. У 138 районах та містах Київ і Севастополь знайшли 1434 редакції. З них 157 медіа можна вважати незалежними за методологією дослідження.

А вже сьогодні опубліковано звіт "Український медіаландшафт 2022-2024. Зміни в медіа під час повномасштабного вторгнення" від Академії української преси та Фонду Конрада Аденауера.


У звіті, який було презентовано сьогодні в прес-центрі НСЖУ, досліджено:
• Вплив російської пропаганди на медіа в Україні та протидію дезінформації
• Трансформацію практик українських медіа під час війни
• Стан друкованих медіа
• Розвиток регіональних медіа
• Технологічні зміни та використання соціальних мереж

Авторами аналітичного звіту є відомі експерти: Сергій Томіленко, Олексій Погорелов, Сергій Чернявський, Сергій Штурхецький, Віталій Мороз та Леся Бідочко. Упорядник – відомий науковець, Президент АУП Валерій Іванов.

Повна версія звіту – за цим посиланням.




З усіх проаналізованих MDF районів лише 23% визначили як інформаційно «здорові».


Деокуповані райони показали найвищий рівень «здоров’я», порівнюючи з окупованими та підконтрольними районами.

 Далі коротко основні висновки дослідження.

Нецентральні громади більш схильні до опустелювання
Простежується тенденція до формування здорових районів навколо міст зі статусом обласних центрів. У центральних районах вища концентрація населення, економічна активність і попит на новини. Інтенсивна трудова та освітня міграція призводять до стрімкого старіння населення в нецентральних громадах. Молоді люди, які виїжджають, могли б споживати, підтримувати та навіть створювати нові медіа на місцях.
Периферійні території часто покриваються новинами із сусідніх районів, районних або обласних столиць. Проте, наші дані підтверджують, чим далі від обласного центру — тим більш вірогідною є поява новинної пустелі. Локальне базування в районі принаймні двох незалежних медіа може запобігти таким ризикам.

Деокуповані райони «найздоровіші» в Україні

Кількість усіх «здорових» та «частково здорових» деокупованих районів на 20% більша за кількість таких же підконтрольних районів і на 46% більша за число всіх окупованих районів із таким же рівнем «здоров’я».Така ситуація може бути пов’язана з посиленою увагою української та міжнародної спільноти до звільнених територій. Також навколо деокупованих територій формується публічний дискурс. Через локальні медіа держава намагається створити умови для реінтеграції нещодавно звільнених територій в єдиний український інформаційний простір і блокувати вплив Росії. У фіналі дослідження мапа новинних пустель показала, що існують певні групування районів, кластери, залежно від їхнього «рівня здоров’я». Майже всі кластери, які об’єднують «здорові» райони, обумовлені географічним розташуванням обласних центрів у них. І навпаки: деякі «не здорові» райони розташовані між обласними центрами і здебільшого поєднані між собою.

Відмінності у покритті і базуванні медіа

Зібрані дані демонструють, наскільки показовими є відмінності в рівнях «базування медіа» та «інформаційного покриття» районів. Базування означає, що медіа, які забезпечують критичні інформаційні потреби мешканців у районі, фізично розташовуються в місцевості, про яку пишуть. Інформаційне покриття вказує на відсутність локально базованих медіа в районі та на «делегування» функцій інформування його населення на редакції з сусідніх районів.

Тенденція, яка притаманна усій території України, — інформаційне покриття районів є вищим, ніж показники базування медіа на локальному рівні. На один район припадає більш ніж одне базоване медіа, водночас райони інформаційно покриваються в середньому двома з половиною медіа.Така тенденція може мати негативні наслідки. Без локальних медіа багато важливих питань місцевого значення можуть залишатися поза увагою, що перешкоджає участі громади у розв’язанні локальних проблем і розвитку. Окрім того, відсутність журналістського нагляду відкриває можливості для корупції, зловживань і порушень прав громадян, адже немає медіа, які б критично висвітлювали подібні проблеми.


«Дослідження "Новинні пустелі" створене за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю Media Development Foundation і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу».

Маємо надію, що ретельні конкурентні дослідження доведуть західним замовникам висновок щодо необхідності створення економічних передумов існування незалежних медіа в Україні.

Фонди дієвої підтримки реклами у місцевих медіа мають бути наповнені вже, як зробили переможці у Німеччині після закінчення 2-ї світової війни.

С.Лиманов. 



Немає коментарів: