неділя, 12 січня 2025 р.

Скільки часу потрібно, щоб прочитати найвидатніші книги всіх часів?




«The Economist» оприлюднив список 500 «найкращих книг всіх часів» (GBOATs). Його створив компютерник, який взяв кілька сотень різних хіт-парадів «найкращих книжок» і обєднав докупи. 
Які книжки найчастіше були в цих хіт-парадах – ті й попали в ГБОАТ? Весь список я не можу вам сюди загнати (він занадто здоровий), дам нижче топ-10 з «Сто років самотності» на чолі. Там можна робити вибірки по мові книги, рокам публікації та навіть довжині книжки. Це для того щоб ви знали скільки часу займе у вас прочитання тієї чи іншої книги, щоб ви могли спланувати свої вихідні, відпустку чи пенсію)))



Я щиро радію, що мій улюблений шпигунський автор Ле Карре присутній аж двома книжкам у списку. Але недоуміваю, чому від Умберто Еко тут лише «Ім’я рози», без «Маятника Фуко» і «Празького цвинтаря».


Думаю, що у вас теж будуть заперечення аж «спалити цього рейтингаря на кострі!» Але це означатиме, що ви ще не забули як читати книги))))
Скільки часу потрібно, щоб прочитати найвидатніші книги всіх часів?

The Economist проконсультувався з науковцями-бібліофілами, щоб дати відповідь на це питання.


«Передумовою для читання хороших книг є відмова від читання поганих: адже життя коротке», - писав Артур Шопенгауер, німецький філософ 19-го століття. Люди живуть довше, ніж за часів Шопенгауера, але кількість книг збільшилася в рази. Тож його вислів сьогодні має мати ще більшу вагу, ніж тоді.

Видаючи його, відомий песимістичний філософ був нехарактерно оптимістичним. Він вважав, що читачі можуть достовірно розпізнати, які книги заслуговують на свій час, а які ні. Ця віра занепала. Ідея літературного канону опинилася під загрозою. Одні читачі намагалися розхитати його, щоб впустити більше творів жінок і небілих авторів; інші просто топили його. Критики втратили культурний вплив. Зменшилася кількість газет із розділами книжкових рецензій. Сьогодні, здається, кожен має свій власний канон.


І все ж потреба у відсіюванні зберігається, настільки, що книжкові рекомендації, здається, майже так само популярні, як і книжки, які вони пропонують. Інфлюенсери BookTok, книжкового куточка TikTok, відеододатку, замінили авторитетних суддів минулого. Тисячі читачів оцінюють та рецензують книги на сайті Goodreads, який налічує десятки мільйонів користувачів. Додаток Rebind, який зараз знаходиться в тестовій версії, дозволить читачам класичних книг використовувати штучний інтелект для опитування експертів щодо текстів. The Economist періодично публікує списки найкращих книг, а також огляди та рекомендації на певні теми.




Проте кількість текстів, які людям рекомендують прочитати, здається надто великою. Один із способів скоротити їхню кількість - подивитися, де списки найкращих книг перетинаються, виходячи з теорії, що книги, які з'являються найчастіше, мають бути справді варті того, щоб їх прочитати. Саме це зробив сайт thegreatestbooks.org. 
Його творець, Шейн Шерман, комп'ютерний програміст з Техасу, використав понад 300 списків, щоб скласти список, який він не зовсім серйозно називає «найкращі книги всіх часів» (GBOATs). Він налічує понад 10 000 книг, ранжованих за частотою їх появи у списках, що його складають. Нижче ви можете знайти 500 найкращих і відсортувати їх за десятиліттям чи століттям видання, роком видання, мовою та обсягом.



1

Сто років самотності

Ґабріель Ґарсія Маркес, 1967

7 годин 40 хвилин для читання




2

Великий Гетсбі

F. Скотт Фіцджеральд, 1925

2 години 51 хвилина на читання




3

Улісс

Джеймс Джойс, 1922

14 годин 54 хвилини на читання




4

Над прірвою в житі

Д.Д. Селінджер, 1951

4 години 36 хвилин на читання




5

Дев'ятнадцять вісімдесят чотири

Джордж Орвелл, 1949

5 годин 35 хвилин на читання




6

У пошуках втраченого часу

Марсель Пруст, 1913

3 дні, 3 години і 47 хвилин на читання




7

Лоліта

Володимир Набоков, 1955

6 годин 5 хвилин на читання




8

Убити пересмішника

Гарпер Лі, 1960

5 годин 35 хвилин для читання




9

Мобі Дік

Герман Мелвілл, 1851

11 годин 59 хвилин на читання




10

Гордість і упередження

Джейн Остін, 1813

7 годин 15 хвилин на читання




Американці, які читають принаймні одну книгу на рік - трохи більше половини дорослого населення - в середньому читають 11 книг на рік; отже, типовому читачеві знадобиться трохи більше 45 років, щоб прочитати цей список з 500 обов'язкових до прочитання книг. Щоб допомогти читачам витрачати час з розумом, ми вказали приблизний час, який знадобиться для прочитання кожної книги з цього списку, використовуючи оцінки, надані Гаррі Тонгом, співзасновником пошукової системи howlongtoread.com. (Він використовує тривалість аудіокниги, щоб приблизно підрахувати, скільки часу знадобиться, щоб прочитати її мовчки). Люди читають з різною швидкістю, і деякі книги йдуть повільніше, ніж інші: один книжковий клуб витратив 28 років, щоб прочитати «Поминки по Фіннегану» Джеймса Джойса (325 місце в рейтингу), книгу, яку можна прочитати за 12 годин, як свідчать наші дані.




Книга, яка очолила список пана Шермана 1 липня, - «Сто років самотності», новаторський твір магічного реалізму. За підрахунками пана Тонга, на її читання потрібно лише сім годин і 40 хвилин на самоті, що приблизно відповідає середньому показнику для GBOAT. Друге місце посідає «Великий Гетсбі», тонкий роман про Америку епохи джазу, на який потрібно витратити лише дві години і 51 хвилину. А от «Улісс» Джойса, опублікований приблизно в той самий час, вимагає майже 15 годин. Якщо ви витрачаєте на читання 15 хвилин на день, як це робить середньостатистичний американець, це займе у вас два місяці, що здається зухвалою вимогою для книги, дія якої відбувається протягом одного дня. «Там, де живуть дикі тварини» (421-й ГБОВ) можна прочитати за одну хвилину, якщо не зациклюватися на чудових ілюстраціях. Нетерплячі читачі можуть з полегшенням дізнатися, що немає ніякої кореляції між довжиною і величчю.




Список списків за своєю природою відображає культурний консенсус. Якщо це так, то культура робить дивний вибір. Найвищий рейтинг серед книг, які не є романами, має «Божественна комедія» Данте Аліг'єрі, поема 14-го століття про подорож автора з пекла через чистилище до раю. Вона з'являється під номером 27. «Біблія», авторства “Невідомого”, - 34-й човен. «Гамлет», перша з шести п'єс Шекспіра, під номером 83. «Перше фоліо», збірка його п'єс, посідає 126 місце.




Більшість GBOAT спочатку були написані англійською мовою і з початку 20-го століття. І літературний компас вказує майже на Захід. Після «Ста років самотності» (дія якого відбувається в країні, схожій на Колумбію, батьківщину автора) не з'являється більше нічого, що відбувалося б на півдні світу і було б написано автором з цього регіону, аж до «Речей, що розвалюються», історичного роману, дія якого відбувається в Нігерії, під номером 50.




Якщо не брати до уваги Біблію, то першою нехудожньою книгою, що з'явилася під номером 60, є «Щоденник молодої дівчини» Анни Франк, яка переховувалася від нацистів в Амстердамі, але була виявлена і вбита в Берген-Бельзені в 1945 році. Серед ГБОАТів популярність може потягатися з глибиною змісту. «Гаррі Поттер і філософський камінь» посідає 134 місце, що на вісім позицій вище, ніж “Республіка” Платона, канонічного грецького філософа. Шопенгауер, на жаль, не потрапив до топ-500.




Хоча пан Шерман в основному займається статистикою, він також займається старомодним контролем, головним чином, змінюючи вагу списків у своїй базі даних. (Він оновлює як ваги, так і рейтинги, коли з'являються нові списки). Його коригування здаються розумними. Наприклад, він віднімає бали зі списків, які використовують лише книжки, видані за короткий проміжок часу. Списки, які надто покладаються на неекспертів та списки з одного регіону, також втрачають бали. Поряд з GBOATs пан Шерман розробив більш вибагливий «глобальний літературний канон», який обмежує кожну країну трьома книжками, а художню літературу - 80% заявок (ви можете змінювати деякі з цих вагових коефіцієнтів на його сайті).




Проте читачі, які прагнуть самовдосконалення, а також розваг, можуть жадати бадьорого присмаку рецептурності у стилі 19-го століття, як у «ста найкращих книгах» сера Джона Лаббока, версія яких була опублікована у 1887 році. Дух Лаббока, якого журналіст назвав «хрещеним батьком» списків найкращих книжок, живе в програмах курсів з вивчення великих книг у деяких університетах. Гомер, Вергілій та Августин Блаженний з'являються у списку Лаббока та серед нещодавньої літератури для літературної гуманітаристики - курсу, який першокурсники Колумбійського коледжу зобов'язані проходити обов'язково. (Всі вони також є авторами GBOAT).




Для Шопенгауера уникання популярного було важливою частиною розумного читання: «Слід пам'ятати, що той, хто пише для дурнів, завжди знаходить велику аудиторію». Для покоління BookTok це, мабуть, занадто догматично. Але до більш пом'якшеної поради К.С. Льюїса, літературознавця та автора серії «Хроніки Нарнії» для дітей, варто прислухатися: «Хорошим правилом є, прочитавши нову книгу, ніколи не дозволяти собі нову, доки не прочитаєш стару між ними». І якщо ви читаєте в основному GBOAT, то, швидше за все, це буде добре витрачений час.

За публікаціями FB

Немає коментарів:

Дописати коментар