пʼятниця, 20 грудня 2024 р.

Майже 40% українців піддалися маніпуляціям про причини відключення електроенергії – результати соцдослідження







За результатами всеукраїнського соціологічного дослідження, проведеного на замовлення DiXi Group у вересні 2024 року, понад третина українців вірять у маніпулятивні версії застосування графіків погодинних відключень, на кшталт масового експорту електроенергії (15,4%), значного створення дефіциту для підвищення ціни (18,7). %) чи цілеспрямованих дій влади, щоб нагадувати про триваючу війну (5,2%). Водночас, 57,7% опитаних підтримують думку, що основна причина відключення – пошкодження енергетичної інфраструктури внаслідок нападу Росії.

У вересні аналітичний центр DiXi Group спільно з партнерами проекту “Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу” провели всеукраїнське соціологічне дослідження щодо питань довкілля та енергетики під час війни, військової відбудови та вступу до ЄС.

Результати демонструють: практично всі українці турбують екологічні слідки війни. Кожен із запропонованих варіантів відповіді демонструє зростання в порівнянні з попередніми роками.

Ба більше, понад 95% опитаних вважають тему охорони довкілля важливою попри війну. Найбільшою з екологічною проблемою, що пов'язана зі збройною агресією Росії, українці називають заміну території (82,6%). Наступні у переліку – забруднення води та повітря. Разом з тим, відповіді різняться відповідно до місця проживання респондентів: забруднення морів, до прикладу, є важливою проблемою лише для мешканців Півдня (45,6%). Натомість вимірювання видів і зникнення екосистем найбільше турбує мешканців м.Києва (40,7%).




“ В цілому думка українців щодо екологічних проблем не змінилася за останні роки, адже під час опитування 2022 року забруднення води та повітря також зайняло перші місця в цьому рейтингу. Проте й певна динаміка, зокрема, все більше респондентів вказують на зміну клімату. Різниця страждає майже на 10% від 2022 року ”, – розповідає Наталія Андрусевич, голова правління Ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля” .










Окремим розділом дослідження стало питання обізнаності та переконань щодо поточної ситуації в енергетичному секторі та його готовності до зими. Серед пріоритетів державної політики у сфері енергетики опитані українці виділили: доступність цін, енергетичну незалежність та боротьбу з монополістами.


“ Під час війни та постійної атаки на енергетичну інфраструктуру вкрай важливо розуміти та вивести громадську думку щодо основних напрямків енергетичної політики. таким чином, на ці результати слід опиратися під час формування інформаційної політики та боротьби з ворожою дезінформацією ”, – наголошує Роман Ніцович, директор з досліджень DiXi Group.

Таким, наприклад, цікавим та навіть шокуючим є відповідні причини відключення електропостачання в Україні. “В опитуванні свідомо були додані такі провокативні відповіді, щоб зрозуміти реальні думки людей щодо відключення. Такі безрезультатно демонструють проблеми в інформаційній політиці держави, яка мала б більш ефективно протидіяти ворожим наративам і відвертій дезінформації ”, – коментує ці відповіді Роман Ніцович.













Також соціологічне дослідження показує, що кількість громадян, які розуміють важливість зеленої відбудови, зросла за останній рік на 3% і становить 25,9%. Відбудова міста і житла, на думку респондентів, має використовуватися на засадах безпеки, енергоефективності та екологічності. Швидкість відбудови та її вартість є меншою кількістю чинників. Військовий розвиток енергетичного сектору українці бачить як об’єднання двох напрямків: збільшення власного видобутку викопних палив – газу, вугілля та нафти (62,7%) та розвиток альтернативних джерел енергії (61,8%).


БІЛЬШЕ ІНФОРМАЦІЇ ТУТ



Опитування було проведено Соціологічною групою “Рейтинг” серед 2000 громадян України віком від 18 років в усіх, крім тимчасово окупованих територій Херсонської, Харківської та Запорізької областей, а також Криму та Донбасу.

Публікація підготовлена ​​за фінансову підтримку Європейського Союзу в межах проекту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу». Проект реалізується консорціумом громадських організацій: «ДІКСІ ГРУП» (координатор), Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля», Асоціація «Енергоефективні міста України», «Українська академія лідерства», «Жіночий енергетичний клуб України», «ДЗИГА», «ПЛАТО». ”.




Немає коментарів: