вівторок, 26 листопада 2024 р.

Новий китайський вірус: хвиля публічного насильства



Що відбувається ?


Останніми тижнями в Китаї стався сплеск масових атак, багато з яких закінчилися смертельними наслідками. Зловмисники, які вбили та поранили десятки людей під час розгулу автомобілів і нападів з ножем, є звичайними громадянами – багато з них чоловіки середнього віку, які «мстять суспільству» (報復社會) на тлі висхідних особистих образ і розчарувань. Ці напади в країні із суворими законами про володіння зброєю та загалом високим сприйняттям безпеки знову викликали дискусії про безпеку та внутрішню нестабільність у китайському суспільстві.

Яка ширша картина?

Останній напад стався у вівторок, 19 листопада, коли невеликий позашляховик в'їхав у натовп дітей перед початковою школою в Чанде, провінція Хунань. Постраждало кілька людей, як дітей, так і дорослих. Всього за три дні до цього, 16 листопада, вісім людей були вбиті і 17 отримали поранення в результаті ножового нападу в професійно-технічній школі в Ісін, місті на півдні провінції Цзянсу. Зловмисник, 21-річний студент, не склав іспит і не зміг закінчити навчання. Він також був незадоволений своєю оплатою стажування.

У понеділок, 11 листопада, стався найбільш смертоносний інцидент публічного насильства за останні десятиліття. Тридцять п’ять людей загинули та 43 отримали поранення після того, як 62-річний чоловік, містер Фан, був незадоволений урегулюванням своєї шлюборозлучної справи та в’їхав у натовп, що тренувалися перед спортивним стадіоном у Чжухаї, на півдні Китаю.

28 жовтня в початковій школі в пекінському районі Хайдянь сталася трагедія, коли 50-річний чоловік напав з ножем, убивши трьох дітей і двох дорослих. Раніше в жовтні 37-річний чоловік забив ножем трьох людей і поранив 15 в супермаркеті Шанхая. Він приїхав до Шанхаю, щоб «виплеснути свій гнів через особисту економічну суперечку».

Оскільки приватне володіння зброєю суворо заборонено, саморобна вибухівка, автомобілі чи ножі були найпоширенішою зброєю, яка використовується для таких публічних нападів.

Деякі з нападів також мають расистські мотиви. У вересні 10-річний японський учень загинув у Шеньчжені, Південний Китай, після нападу перед його школою. У червні під час нападу з ножем на автобусній зупинці японської школи в Сучжоу були поранені мати та її дитина, а китаянка, яка намагалася їх захистити, померла. Після нападу на автомобіль посольство Японії попередило своїх громадян, які проживають у Китаї, «уникати голосно розмовляти японською мовою в публічних місцях».

Чому це має значення?

Нещодавній сплеск публічних нападок знову започаткував дискусії щодо явища «помсти суспільству», коли «слабкі» люди діють через розчарування особистими обставинами (часто економічними), відчуженням від суспільства або почуттям несправедливості чи відсутності визнання. Не маючи можливості знайти рішення чи соціальне, чи психологічне полегшення, вони нападають на випадкові групи людей або більш вразливі цілі, такі як діти, які не можуть захистити себе, у громадських місцях.

Китайське суспільство нездорове. Як сказано в одному коментарі на Free Weibo: «Здорове суспільство повинно дозволяти людям говорити, мати розумне місце та засоби, щоб висловити свої скарги. Замість того, щоб займатися профілактикою та контролем для всіх, краще відкрити канали для справедливості». ( 健康的社会得让人说话=,得有讲理的地方,得让人有诉说委屈的渠道。与其走向人人防控,不如疏通争取公义的渠道。 )

 
Центр європейських цінностей політики безпеки.



Немає коментарів: