неділя, 3 листопада 2024 р.

Пропагандисти мають відповідати




Подивилась документальний фільм про Лені Ріфеншталь, який оце йде в німецькому прокаті, — зняв його Андрес Вайель і він так і називається — “Ріфеншталь”. Вечір суботи, повна зала, народ хрумтить попкорном і ніяково сміється в моментах, коли явно хоче відокремити себе від режисерки “Олімпії” і “Тріумфу волі”.


Цікаве видовище — трошки затягнутий, але добре зроблений фільм про людину з кіноапаратом, яка не лише опинилась з цим апаратом в певному місці і в певний момент історії, але й дуже потужно його використала — на біду мільйонів людей, про долю яких вона, вочевидь, couldn’t care less. Ріфеншталь — режисерка в усіх смислах цього слова: вона режисувала реальність довкола на всіх рівнях — від зйомок спортсменів на Олімпіаді 1936го до повоєнних інтерв’ю, деякі з яких вона просто завершувала, щойно їй починали ставити питання, на які вона не хотіла відповідати, та особистих архівів. Мистецтво, вона казала, не має нічого спільного з політикою.




Про фільм варто писати детальніше окремо, як і про фігуру режисерки і про те, як вона переосмислюється в Німеччині, але поки хочеться занотувати таку річ. У “Ріфеншталь” кілька разів вставляють фрагменти з інтерв’ю режисерки, де вона казала, що нічого не знала про Голокост та масові вбивства, які нацисти здійснювали. “Я ніколи не бачила, щоб в Німеччині відбувались подібні речі”, — завзято коментує вона в ефірі, реагуючи на хроніку, що фіксує масове насильство проти євреїв часів нацизму.

Плакат фільму "Тріумф волі"




Жінка, яка на початку кар’єри в кіно знімала нацистську пропаганду, в її кінці фотографувала плем’я Нуба в Судані на тлі відбілювача "Персіл", і навіть видала ті фотографії альбомом, а потім доволі непоганим життям дожила до 101 року в будиночку в Баварії.




“Якби там були воєнні злочини, очевидно, що ви б побачили їх на екрані, але за сім місяців, що я там була, вони не були моїм досвідом”, — говорить інша режисерка, Анастасія Трофімова, чий фільм "Росіяни на війні" мав світову прем’єру на Венеційському кінофестивалі у вересні 2024 року.




На тому ж фестивалі відбулась і прем’єра фільму “Ріфеншталь”. А в 1938 році там само показали й “Олімпію”.




Отаке кіно.

Дарія Бадьор.


Немає коментарів: