Це двадцять уроків двадцятого століття, які я опублікував сім років тому, спочатку як своєрідну онлайн-декларацію, а потім, з історичними прикладами, у брошурі під назвою «Про тиранію».
Написав сьогодні відомий історик з США Тімоті Снайдер, який активно допомагає Україні.
Вони були написані напередодні першого президентства Трампа і з того часу використовуються в США та в усьому світі.
Для тих, хто хоче демократії та верховенства права в Сполучених Штатах після 2024 року, я б лише додав: зараз настав час організовуватися, готуватися до перемоги на місцевому та національному рівнях і говорити не лише про те, що можна втратити, а й про те, що можна отримати.
Я написав «Про тиранію» в оборонному режимі; але свобода — це те, що не тільки потрібно захищати, але й визначати та відзначати. Щодо мене, я вважаю, що якщо ми зможемо пройти наступний рік, то все може покращитися. Набагато краще.
Зараз, через три роки після спроби Трампа покінчити з демократією та верховенством права в Сполучених Штатах, нагадування про уроки. Я згадую їх зараз, сподіваючись, що мені не доведеться робити це знову через рік.
1. Не підкорятися наперед. Більша частина влади авторитаризму надається безплатно. У такі часи люди заздалегідь думають про те, чого захоче більш репресивний уряд, а потім пропонують себе, не запитуючи. Громадянин, який адаптується таким чином, навчає владу, що вона може.
2. Захищати установи. Саме інституції допомагають нам зберігати порядність. Їм теж потрібна наша допомога. Не говоріть про «наші інституції», якщо ви не зробите їх своїми, діючи від їх імені. Інститути не захищають себе. Вони падають один за одним, якщо кожен не захищається з самого початку. Тож оберіть інституцію, яка вам цікава – суд, газету, закон, профспілку – і станьте на її бік.
3. Остерігайтеся однопартійної держави. Партії, які перебудовували держави та придушували суперників, не були всесильними з самого початку. Вони використали історичний момент, щоб унеможливити політичне життя своїх опонентів. Тож підтримуйте багатопартійну систему та захищайте правила демократичних виборів. Голосуйте на місцевих і державних виборах, поки можете. Подумайте про балотування.
4. Візьміть відповідальність за обличчя світу. Символи сьогоднішнього дня створюють реальність завтрашнього дня. Зверніть увагу на свастику та інші знаки ненависті. Не відводьте погляд і не звикайте до них. Видаліть їх самі та подайте приклад іншим.
5. Пам'ятайте про професійну етику. Коли політичні лідери подають негативний приклад, професійні зобов’язання просто практикуватися стають важливішими. Важко підірвати правову державу без адвокатів чи влаштувати показові процеси без суддів. Авторитарним особам потрібні слухняні державні службовці, а директори концтаборів шукають бізнесменів, зацікавлених у дешевій робочій силі.
6. Остерігайтеся воєнізованих формувань. Коли люди зі зброєю, які завжди заявляли, що вони проти системи, починають носити уніформи та маршувати зі смолоскипами та фотографіями лідера, кінець наближається. Коли лідер воєнізованого формування та офіційна поліція та військові змішуються, настав кінець. (Ау, київські "тітушки" 2013)
7. Будьте рефлексивні, якщо вам потрібно бути озброєним. Якщо ви носите зброю на державній службі, нехай вас Бог благословить і береже. Але знайте, що зло минулого пов’язане з тим, що одного разу поліцейські та солдати опиняються в ненормальному порядку. Будьте готові сказати «ні».
8. Виділяйтеся. Хтось повинен. Це легко слідувати. Може здатися дивним робити або говорити щось інше. Але без цього неспокою немає свободи. Згадайте Розу Паркс. У той момент, коли ви подасте приклад, заклинання статус-кво буде зруйновано, і інші підуть за ним.
9. Будь ласкавим до нашої мови. Уникайте вимовляти фрази, які роблять усі інші. Придумайте свій власний спосіб говорити, навіть щоб передати те, що, на вашу думку, говорять усі. Постарайтеся відокремитися від Інтернету. Читайте книжки.
10. Вірте в правду. Відмовитися від фактів означає відмовитися від свободи. Якщо нічого не відповідає дійсності, то ніхто не може критикувати владу, тому що для цього немає підстав. Якщо нічого не правда, то все це видовище. Найбільший гаманець платить за найбільш сліпуче світло.
11. Досліджуйте. Зрозумійте самі. Приділяйте більше часу довгим статтям. Дотуйте журналістські розслідування шляхом підписки на друковані ЗМІ. Усвідомте, що дещо з того, що є в Інтернеті, існує для того, щоб зашкодити вам. Дізнайтеся про сайти, які досліджують пропагандистські кампанії (деякі з яких надходять з-за кордону). Беріть відповідальність за те, що ви спілкуєтеся з іншими.
12. Встановіть зоровий контакт і легку бесіду. Це не просто ввічливо. Це частина громадянства та відповідального члена суспільства. Це також спосіб залишатися на зв’язку з оточенням, подолати соціальні бар’єри та зрозуміти, кому варто, а кому – ні. Якщо ми входимо в культуру викриття, ви захочете знати психологічний ландшафт свого повсякденного життя.
13. Практикуйте фізичну практику. Сила хоче, щоб ваше тіло розм'якшилося в кріслі, а ваші емоції розвіялися на екрані. Вийдіть назовні. Помістіть своє тіло в незнайомі місця з незнайомими людьми. Знайдіть нових друзів і погуляйте з ними.
14. Налагодити особисте життя. Непристойніші правителі використовуватимуть те, що вони знають про вас, щоб штовхати вас. Регулярно очищайте свій комп’ютер від зловмисного програмного забезпечення. Пам’ятайте, що електронна пошта – це небесний текст. Подумайте про використання альтернативних форм Інтернету або просто користуйтеся ним менше. Особисті обміни особисто. З цієї ж причини намагайтесь розв'язувати юридичні проблеми. Тирани шукають гачок, щоб повісити вас. Намагайтеся, щоб не було гачків.
15. Робіть внесок у добрі справи. Будьте активними в організаціях, політичних чи ні, які виражають ваш власний погляд на життя. Виберіть одну-дві благодійні організації та встановіть автоматичну оплату. Тоді ви зробите вільний вибір, який підтримує громадянське суспільство та допомагає іншим творити добро.
16. Вчіться в однолітків з інших країн. Продовжуйте дружити за кордоном або заводьте нових друзів в інших країнах. Нинішні труднощі в Сполучених Штатах є елементом більшої тенденції. І жодна країна сама не знайде рішення. Переконайтеся, що у вас і вашої родини є паспорти.
17. Прислухайтеся до небезпечних слів. Будьте уважні до вживання слів «екстремізм» і «тероризм». Дотримуйтеся фатальних понять «надзвичайних ситуацій» і «винятків». Обурюватися зрадницьким використанням патріотичної лексики.
18. Будь спокійним, коли приходить неймовірне. Сучасна тиранія – це управління терором. Коли станеться теракт, пам’ятайте, що авторитаристи використовують такі події для зміцнення влади. Раптова катастрофа, яка вимагає припинення стримувань і противаг, розпуску опозиційних партій, призупинення свободи слова, права на справедливий суд тощо, є найдавнішим трюком у гітлерівській книзі. Не піддавайтеся на це.
19. Будь патріотом. Подайте хороший приклад того, що означає Америка для прийдешніх поколінь. Вони знадобляться.
20. Будьте сміливішими, наскільки можете. Якщо ніхто з нас не готовий померти за свободу, тоді всі ми помремо під тиранією.
Ці уроки відкривають двадцять розділів книги «Про тиранію», яка була оновлена, щоб висвітлити Велику брехню, спробу державного перевороту, війну в Україні та ризики, з якими ми зіткнемося у 2024 році . видання, проілюстроване Норою Круг.
Немає коментарів:
Дописати коментар