понеділок, 28 жовтня 2024 р.

Коли відновлювати знищену культурну спадщину на Миколаївщині?


З першого дня вторгнення ворожих сил на Миколаївщину страждають не тільки люди, але й пам'ятки культури та архітектури деякі, знищені вщент. Деякі, як гімназія Аркаса (на фото вище) в Миколаєві - два роки з розтрощеним фасадом.

Що та як відновлювати? Якими коштами, та чергами? А головне: хто це має робити? - ці запитання все частіше постають в суспільному дискурсі.

Москалі у відповіді за геноцид українського народу

Рафаель Лемкін, польський правник єврейського походження розробив концепцію культурного геноциду. Весь світ тепер її застосовує при розгляді міжнародних злочинів з часів Голодомору та другої світової війни.

Спираючись на концепцію Р. Лемкіна, Е. Нович подає визначення культурного геноциду як «систематичного знищення традицій, цінностей, мови та інших елементів, які відрізняють одну групу людей від іншої» (Novic, 2016). Підкреслимо, проте, що культурний геноцид не зводиться лише до культурного знищення. Механізми руйнування культури також завдають удару самому матеріальному існуванню групи, порушуючи можливості групового становлення (Hiebert et al., 2019) та відтворення себе як національно-культурної спільноти, зазначається у статті під назвою «Культурний геноцид як складова частина міжнародного злочину РФ в Україні» опублікованої 25.08.2022 на веб-сайті Національного інституту стратегічних досліджень.

Як зазначає юрист ГО «Антикорупційний штаб» Віталій Гусак із посиланням на постанову Верховної Ради України «Про вчинення Російською Федерацією геноциду в Україні» від 14.04.2022, випадки геноциду, які полягають у фізичному знищенні певної захищеної групи, часто супроводжуються нападами та знищенням об’єктів культурної та історичної спадщини, релігійних об’єктів та будівель. У зв’язку з цим міжнародні суди та кримінальні трибунали вважають, що напади на культурні та релігійні об’єкти та символи можуть слугувати легітимними доказами існування умислу фізичного знищення захищеної групи.

Цілеспрямовані дії з руйнування українських музеїв, історичних пам’яток в Україні, місць богослужіння, знищення українських книг, заборона використання української мови на підконтрольних окупантам територіях — це ймовірна спроба стерти культурні, історичні та мовні ознаки, що є характерними та об’єднують Український народ. Такі дії доводять існування умислу фізичного знищення Українського народу, йдеться у Заяві Верховної ради України.

Також, Лемкін визначає геноцид у такий спосіб: «Взагалі кажучи, геноцид не обов'язково означає негайне знищення нації, крім випадків, коли здійснюються масові вбивства всіх членів нації. Він, скоріше, означає скоординований план різних дій, спрямованих на знищення суттєвих основ життя національних груп з метою їхнього знищення. Метою такого плану буде розпад політичних і соціальних інститутів, культури, мови, національних почуттів, релігії та економічного існування національних груп, а також знищення особистої безпеки, свободи, здоров'я, гідності та навіть життя осіб, що належать до таких груп».

Щодо воєнного злочину, то Римський статут визначає, що ним є умисне спрямування нападів на будівлі, призначені для релігійних, освітніх, мистецьких, наукових чи благодійних цілей, на історичні пам’ятники, госпіталі та місця зосередження хворих і поранених за умови, що вони не є військовими цілями (пункт 9 частини 2 статті 8).


Ніби все зрозуміло. Винні у злочинах - росіяни мають відшкодувати збитки. Але війна не закінчилась, репарації ще треба відсудити. Поки зрозуміло що держава Україна отримає відсотки від заарештованих російських активів в ЄС та США. Але чи вистачить цих грошей на відновлення 11 найбільш постраждалих областей ? А до того, частина їх ще не деокуповані.

Реєстр знищенного культурного спадку
Міністерство культури за перші 2 роки гарячої війни зафіксувало що: рф зруйнувала або пошкодила 945 об’єктів культурної спадщини. З них пам’яток національного значення – 128, місцевого значення – 742, щойно виявлених об’єктів культурної спадщини – 75.


Зокрема, пам’ятки архітектури складають 293 об’єкти, архітектури та містобудування – 269, історії – 236, архітектури, історії – 33, монументального мистецтва – 25, містобудування, монументального мистецтва – 17, археології – 24, архітектури та містобудування, історії – 38, містобудування – 5, науки і техніки – 2, садово-паркового мистецтва – 1, архітектури та містобудування, монументального мистецтва – 1, архітектури, монументального мистецтва – 1.


Де саме?

Миколаївська область – 23 (Миколаївський район – 23). У тому числі 3 національного значення, 16 місцевого значення, 4 щойно виявлених об’єктів культурної спадщини.

Одеська область – 119 (Білгород-Дністровський район – 1; Одеський – 117, Ізмаїльський – 1). У тому числі 28 національного значення, 91 місцевого значення.

Херсонська область – 116 (Бериславський район – 18; Каховський – 35; Херсонський – 63). У тому числі 17 національного значення, 644 місцевого значення, 35 щойно виявлених об’єктів культурної спадщини.
Художнє осмислення вбивства будинку від Б.Головченко


У Миколаєві та Очакові постраждали будівлі музеїв (6) від обстрілів. В обласному центрі - театри та бібліотеки та школи, а ще клуби по всіх територіях яки були під обстрілами. І це не тільки вибиті шибки й попрошена покрівля даху. На жаль, обстріли за останні пів року теж додали знищенне вже попередньо відремонтованого. Мапа знищених об'єктів майже сходитися з мапою культурних об'єктів. Потрібні великі кошти на відновлення й бюджету Миколаївської області не вистачить.
Голова Євроюсту Ладіслав Хамран під час конференції United for Heritage  зазначив, що розслідування фактів руйнувань об’єктів культурної спадщини мають стосунок і до розслідування злочину геноциду. Водночас, за його словами, такі атаки можна розцінювати і як частину злочину проти людяності.


Щоб урахувати все експерти проєкту “Фіксація зруйнованих культурних об’єктів України внаслідок обстрілів РФ за допомогою програмного комплексу TruePic” розробляють методологію оцінки пошкоджень об’єктів культурної спадщини внаслідок російських обстрілів.
“Коли ми говоримо про методологію – це не про детальну формулу, за якою реставратор буде оцінювати якусь конкретну церкву, адже це неможливо. Наша задача – запропонувати механізми, який може використати Мінкульт, щоб оцінити приблизний обсяг втрат культурної спадщини, визначити пріоритети щодо відновлення та скільки на це піде грошей. І з цим запитом звернутись по допомогу”, – розповів Максим Нефьодов, розробник методології, засновник ГО “Технології прогресу”.
Будівля знищеної Миколаївської облради
Експерти підкреслюють: першочергова мета оцінки збитків – відновлення пошкодженої спадщини. Якщо говорити про репарації – це питання складніше і матиме довшу часову перспективу.

“Втрати, які несе українська культурна спадщина, уповні можна буде оцінити лише після того, як останній російський солдат покине нашу територію. Треба розуміти, що їх неможливо компенсувати повною мірою. Адже пам’ятка, навіть після реставрації чи, тим більше відтворена після повного руйнування, вже не буде повністю автентичною. Тож Уряд має розробити концепцію відновлення і визначити належне місце культурної спадщини у ній”, – підсумувала Катерина Чуєва, незалежна дослідниця, фахівчиня з питань музейної справи та культурної спадщини.
Історичний будинок художньої школи у Миколаєві



Свіжа мапа постраждалих культурних об'єктів від громадської організації, липень2024

Архітектори як й  підприємці не сидять склавши руки

Свідчення про різноманітні творчі конкурси на архітектурні проєкти відновлення виринають в медіаполі, але поки мова про концепт-проєкти. Значно більше відновлено інфраструктурних об'єктів типу мостів та під'їзних шляхів, але це вже на майже 14 млрд.грн тільки в Миколаївській області. Нам активно допомагає Данія.
"Українці переживають складний період. І ми в Данії будемо і надалі надавати допомогу. Протягом наступних місяців енергетична інфраструктура буде важливою сферою для зосередження наших зусиль. При цьому ми не залишаємо поза увагою відновлення України в більш широкому масштабі, з акцентом на Миколаївську область та місто Миколаїв. Війна призвела до тяжких наслідків для багатьох українців. Я радий, що Данія може допомогти змінити ситуацію для людей, які ведуть запеклу боротьбу за свою свободу", - заявив Міністр у справах міжнародного розвитку Ден Йоргенсен.
Колись - заводоуправління найстаршої верфі 

Цей приклад надав поштовх багатьом вітчизняним та західним бізнесменам "заходити" чи повертатись в Миколаїв. Саме з відродженням економіки краю пов'язують свої плани з відбудови місцева влада. 
Також Миколаївська область одна з десяти, де реалізується Спеціальна програма допомоги Україна/ЄС стійким регіонам (SAP). Це один із проєктів, які Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) реалізує в Україні. Його метою є підтримка уповноважених урядових і неурядових установ у вибраних областях України для надання послуги на
основі потреб для базового догляду та захисту населення. Постійні "десанти" німецьких політиків у Миколаїв мають призвести до більш реалістичного усвідомлення кому і як варто допомагати. 

І це дає свої плоди

У Резолюції про українську культурну спадщину, ухваленій у вівторок на минулому тижні Конгресом місцевих та регіональних влад Ради Європи, наголошується, що знищення Росією культурної спадщини є цілеспрямованою політикою знищення української ідентичності.

«Ця резолюція вказує, що знищення культурної спадщини є не випадковістю, а саме цілеспрямованою політикою знищення ворогом української ідентичності», - підкреслив міністр культури Точицький і привітав ухвалення документа.

Він також закликав представників місцевих влад Ради Європи бути дієвими.

«Адже українська культурна спадщина - частина європейської, а її збереження - наша спільна відповідальність», - наголосив він.

За словами міністра, резолюція надсилає чіткий сигнал агресору, що його дії не залишаться безкарними, а культурний туризм в майбутньому може стати основою для економічного відновлення регіонів, що постраждали від війни.

Під час дебатів в сесійній залі Ради Європи керівниця української делегації в Конгресі Лілія Пашинна нагадала, що лише за вересень цього року загальна кількість культурних пам'яток, що постраждали під час повномасштабної агресії, зросла на 22 й зараз становить 1169 об'єктів. Крім того, ворог зруйнував або повністю знищив 2024 культурних установи. Часто ці споруди зазнають повторних ушкоджень.

«Культура формує ідентичність, ідентичність визначає народ. Разом із людьми, цивільними об’єктами, інфраструктурою, культура - ще одна ціль, по якій влучають росіяни», - сказала Пашинна.

Як повідомляв Укрінформ, Конгрес місцевих та регіональних влад Ради Європи ухвалив Резолюцію про руйнування культурної спадщини України.

Конгрес підкреслив той факт, що збереження культурної спадщини допомагає пов'язати минуле з майбутнім через спільне почуття ідентичності, а тому культурна спадщина Європи нерозривно пов'язана з правами людини.
Залишається поки найскладніше питання: де знайти достатню кількість фахівців з реставрації та відновлення архитектурних памяток?
В.Головченко.

Немає коментарів:

Дописати коментар