Це наша улюблена тема.
А ще - Центру політико-правових реформ, який всі роки існування (з 1996) "розвиває парламентаризм". Від цієї ГО змінився лише доповідач. Замість беззмінного Ігоря Коліушко, який попередню реформу ВРУ адвокатував, виступала з пропозиціями чарівна пані Ю.Кириченко. Як завжди прозвучали помірковані майже раціональні ідеї як українцям реформувати свій парламент, який має ще повно рудиментів комуністичної пори. Почати вирішили зі зміни назви. Кількість депутатів з урахуванням еміграції та війни вирішили поки не обговорювати, як і формули виборів. Пропонується - пропорційна.
Трохи "зачепились" за роль, точніше суцільну руїну партійного ландшафту, та державні зобов'язання фінансувати парламентські партії. Прозвучало побажання виправити (сильну) роль парламентських комітетів. Які при теперішній каденції виглядають майже як статисти. А деякі, типу "свободи слова" - взагалі з 3-х людей складається та не працює.
Впало в очі - дисонанс між "основним" доповідачем й тих поодиноких людях, що брали участь в обговоренні. Може ранішній понеділковий час не сприяв, а може, організатори не були зацікавлені у фаховості опонуючи, але дискусії як такої не вийшло. Проти "головного" гравця на полі політико-правових консультацій грали в цей день - аматори. Навіть нікого з депутатів ВРУ (окрім нардепа у 90-ті Коліушко) за круглим столом не було. Ні єдиної протилежної розвернутої та обґрунтованої думки стосовно реформи парламенту республіки Україна не було виголошено. На жаль!
Розуміючи, що в країні дотепер не багато тих мозкових центрів (англ. think tanks) залишилось, організаторам, на мій погляд, вкрай небезпечно обирати 1 з 1. Де молоді вдумливі та небайдужі політологи? Їм з тим зреформований парламентом працювати, на різних ролях. Замість ми бачимо купку ветеранів при обговоренні "базової" моделі змін. Так ми дієву Раду не спроєктуємо. А на порядку денному стоїть прямо зараз удосконалення наглядових інститутів парламенту та контрольної функції загалом. А то за все в країні офіс гаранта взявся відповідати... Так він й новий закон о політичних партіях підготує, з урахуванням факапів "слуг". Суспільної дискусії про роль парламенту ми такими зусиллями не розпочнемо.
Немає коментарів: