Повномасштабне російське вторгнення в Україну мало руйнівні наслідки для системи охорони здоров'я. Підтримка та швидке відновлення надання необхідних медичних послуг в країні є надзвичайно складним завданням. Попри героїчні зусилля медичного персоналу, який лікує пацієнтів поблизу лінії фронту, ті, хто потребують спеціалізованого лікування, змушені звертатись до лікарень, розташованих у центрі країни, а в деяких випадках - за межами України.
Міністерство охорони здоров'я України координує операції з медичної евакуації, які включають сотні щоденних перевезень пацієнтів всередині країни та десятки транскордонних перевезень щотижня. Однією з таких операцій є шлях медичної евакуації Європейського Союзу, який працює від початку повномасштабного вторгнення. Завдяки Механізму цивільного захисту ЄС понад 2350 українських пацієнтів були перевезені до лікарень у 21 європейській країні. Пацієнти страждають від важких поранень, отриманих через війну, або станів, які наразі неможливо лікувати в Україні, наприклад, коли потрібні спеціалізовані методи лікування раку та реабілітаційна допомога. Понад 370 пацієнтів звернулися з проханням повернення в Україну після завершення фази невідкладного лікування, і їм була надана відповідна підтримка.
22 червня в Європейському регіональному бюро ВООЗ у Копенгагені відбувся запуск 18-місячного проєкту, що фінансується Службою зовнішньополітичних інструментів ЄС(FPI), під назвою «Зміцнення системи підзвітності Міністерства охорони здоров'я України стосовно систем та послуг медичної евакуації та репатріації». Проєкт допоможе Міністерству охорони здоров'я України у подальшому розвитку та формалізації процедур Спеціального підрозділу з координації медичної евакуації, зокрема, нових зусиль, спрямованих на організацію безпечного повернення пацієнтів, які завершили фазу невідкладного лікування за кордоном і бажають продовжити реабілітацію в рідній країні.
Новий проєкт надаватиме технічну та ресурсну підтримку Міністерству охорони здоров'я України, Спеціальному підрозділу з координації медичної евакуації та службі екстреної медичної допомоги. Особливу увагу буде приділено таким вузькоспеціалізованим темам як допомога при опіках, мультидисциплінарна хірургічна допомога при бойових травмах, а також перевезення та реабілітація пацієнтів у критичному стані в Україні, що сприятиме зміцненню систем та шляхів надання травматологічної допомоги.
Медичні працівники в Україні також отримають користь від тренінгів, де будуть застосовані такі підходи до навчання як «пліч-о-пліч» та «біля ліжка хворого», що посилить здатність лікарів вести складні медичні випадки в Україні.
«Медична евакуація є невід'ємною частиною підтримки України в надзвичайних ситуаціях з боку Європейського Союзу. Через повномасштабне вторгнення Росії, військові та цивільні отримують важкі поранення, а інфраструктура охорони здоров'я зазнає руйнувань. Координований у партнерстві з Механізмом цивільного захисту ЄС, наш проект допоможе зменшити тиск на систему охорони здоров'я України, допоможе пацієнтам, яких було евакуйовано, повернутись до України та далі отримувати медичні послуги за національними схемами реабілітації, а також сприятиме забезпеченню якомога кращого догляду за пацієнтами», - зазначив Петер М. Вагнер, керівник Служби зовнішньополітичних інструментів ЄС.
Під час заходу також відбулось перше засідання організаційного комітету, який співпрацює з усіма зацікавленими сторонами, що беруть участь у заходах з медичної допомоги та репатріації під керівництвом Спеціального підрозділу з координації медичної евакуації Міністерства охорони здоров'я України. У засіданні взяли участь представники всіх партнерів-виконавців та установ, і вони мали нагоду розповісти про свою роль у проекті та зміцнити робочі відносини для забезпечення успішної реалізації заходів.
«Медична евакуація залишається важливою складовою гуманітарних зусиль, спрямованих на задоволення медичних потреб пацієнтів, які наразі не можуть отримати лікування в Україні», - пояснив д-р Джеральд Рокеншауб, директор з протидії надзвичайним ситуаціям Європейського регіонального бюро ВООЗ.
«Безпечне переміщення пацієнтів через кордони вимагає від усіх партнерів ефективної та результативної співпраці, щоб люди могли отримати життєво необхідне лікування, якого вони потрібують негайно. Ми вітаємо можливість розвивати відносини з партнерами як в Європейському Союзі, так і в інших установах».
Немає коментарів:
Дописати коментар