Директорка Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека Вікторія Агаркова та заступниця директора Лариса Трегуб спільно з фахівцями Управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА на чолі із начальницею управління Оленою Буберенко, відвідали заклади культури Снігурівщини. Під час професійного візиту була здійснена дуже приємна місія – передача більше ніж тисячі книжок для постраждалих бібліотек. Це сучасні українські видання, що були зібрані від реалізації двох акцій – всеукраїнської, оголошеної громадською організацією PEN Ukraine та регіональної, ініційованої Миколаївською ОУНБ.
Директорка Публічна бібліотека Снігурівської міської ради (Снігурівська ОТГ) Аліса Косій розповіла про надважкий період окупації міста, про намагання через великий ризик для власної безпеки врятувати фонди, техніку своїх бібліотек. Наслідки перебування ворожих солдат в приміщеннях бібліотеки ми побачили на власні очі – частково знищена та розкрадена матеріально-технічна база закладу: викрадена або понівечена комп’ютерна техніка Інтернет-центру, знищена вся обліково-звітна документація, читацькі каталоги. Значних втрат зазнав фонд бібліотеки – на сьогодні цілою залишилася лише його третина, інші книжки та періодичні видання були або спалені або розграбовані окупантами. Є певні руйнування будівлі – пошкоджені дах, внутрішнє оздоблення і підлога, вибиті вікна та двері. Бібліотечні працівники після звільнення міста повернулися до бібліотеки і власними силами приводили її до ладу. Ремонтували дах та вціліле майно, виносили сміття, мили, прибирали, розбирали розкидані книжки. Сьогодні бібліотека відновила свою діяльність, але працювати у читальному залі поки що не комфортно, адже вибиті вікна затянуті лише плівкою Незважаючи на це, до бібліотеки повертається її довоєнне життя і під час нашого перебування ми побачили читачів, які брали книжки на абонементі. Молоді користувачі бібліотеки, побачивши пакунки із книжками, допомагали нам їх розвантажувати та переносити до приміщення, запитуючи, коли їх можна буде почитати. І це дуже тішить, адже життя продовжується незважаючи на той жах, що пережили люди в окупованому місті. Аліса Косій повідомила, що більшість сільських бібліотек також знаходилися на окупованих територіях. На сьогодні всі ці села звільнені, але триває процес розмінування та обстеження, тому розмір втрат поки оцінити неможливо.Бібліотека переїхала на другий поверх, надавши приміщення першого поверху фахівцям різних служб і закладів, будівлі яких постраждалі під час окупації. Анна Кастеріна, начальник відділу культури, молоді та спорту Снігурівської міської ради, яка супроводжувала нас, показала інші заклади культури, що були знищені окупантами – дитяча музична школа, будинок культури, музей... Від побаченого всі ми ще довго не зможемо оправитися. Але ми продовжуємо працювати, адже маємо розуміння з боку місцевої і обласної влади, підтримку наших друзів і партнерів, і самі маємо бачення подальшого відновлення та розвитку наших закладів культури, у тому числі і бібліотек.
Наші очі побачили, а серця запам’ятали і закарбували в пам’яті та, мабуть, на генному рівні, всі ці жахи. Ми не пробачимо, не забудемо! Ми передамо все це нашим нащадкам! Ми будемо рухатися тільки вперед, щоб довести і собі, і всьому світові, що ми – нація! Ми незламні!
Немає коментарів:
Дописати коментар