середа, 8 березня 2023 р.

Який правовий статус осіб зниклих безвісти за особливих обставин, права та гарантії членів їх сімей




З початку повномасштабної війни рф проти України кількість людей, з якими втрачено будь-який зв’язок, щодня зростає. На жаль, доля тисячі українців, як військових, так і цивільних, залишається невідомою. Тому, важливим залишається для людей, які втратили зв’язок близькою людиною, є визначення правового статусу такої особи.

Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, про їх права та гарантії, а також про права та гарантії їх родичів та членів сім’ї, розповіли юристи Одеського місцевого центру з надання БВПД Микола Крутій та Стрембій Анна-Марія.

14 квітня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2191-IX «Про внесення змін до Закону України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти” та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання суспільних відносин, пов’язаних із набуттям статусу осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Хто така особа, яка зникла безвісти за особливих обставин?

Відповідно до Закону України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти” особою, зниклою безвісті за особливих обставин вважається особа, яка зникла безвісти у зв’язку із:

збройним конфліктом;


воєнними діями;


тимчасової окупації частини території України;


надзвичайної ситуації природного чи техногенного характеру.
Як надається статус особи зниклої безвісти за особливих обставин?

Близькі родичі зниклої безвісті особи подають заяву про розшук до відповідного територіального органу Національної поліції України.


Відомості про цей факт вносяться до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (далі – Реєстр).


Саме з моменту внесення відомостей до Реєстру про факт зникнення, особа вважається такою, що зникла безвісти за особливих обставин.

Слід зазначити, що наразі досі не запрацював Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, однак 29 серпня 2022 року прийнято Положення про Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, затверджене Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 535 (далі – Положення №535), яке визначає порядок ведення, наповнення, порядок доступу до інформації Реєстру і т.д.

Увага! Надання особі статусу зниклої безвісти за особливих обставин не позбавляє її родичів або інших осіб права звернення до суду із заявою про визнання такої особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою у порядку, передбаченому законодавством.
Хто, крім родичів, має право подати заяву про розшук особи?

Заява про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, крім родичів, може бути подана:

представником військового формування;


органом державної влади, органом місцевого самоврядування;


Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин у випадку, якщо родичі такої особи звернулись з повідомленням про зникнення особи;


або будь-якою іншою особою, якій стало відомо про факт зникнення.

Розшук відбувається із застосуванням усіх можливих законних методів та триває до встановлення місця перебування зниклої особи, місця поховання чи знаходження її останків.
Які права зберігаються за особою, яка вважається зниклою безвісти за особливих обставин?

Перш за все, слід зауважити, що за особою, яка вважається зниклою безвісти, зберігаються усі права громадянина України, гарантовані Конституцією та іншими законами України.

Тож, особа, яка вважається зниклою безвісті має право на:

Всебічне розслідування обставин її зникнення та встановлення її місцеперебування.


Захист її прав, інтересів, а також її майна. Зокрема, над майном такої особи може бути встановлено опіку та відповідно, опікуна, який здійснювати управління майном такої особи, а також забезпечуватиме виконання зобов’язань такої особи за рахунок цього майна.


Збереження місця роботи та займаної посади, але не більш як до моменту визнання її безвісно відсутньою чи оголошення померлою у порядку, встановленому законодавством. А у випадку, особа, яка зникла безвісті, була уповноважена на виконання функцій держави – зберігаються місце роботи, займана посада та середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування, але не більш як до моменту оголошення такої особи померлою.


Збереження гарантії, передбачені Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, зокрема зберігаються виплати в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру та інші види грошового забезпечення.


Немає коментарів: