середа, 24 серпня 2022 р.

ЯК УКРАЇНА ПРОСУНУЛАСЯ У ВИКОНАННІ СЕМИ РЕКОМЕНДАЦІЙ ЄС ЩОДО КАНДИДАТСТВА





55 днів тому Україна отримала статус кандидата на членство в ЄС. А з ним і низку рекомендацій, від Європейської Комісії, які потрібно виконати для подальшого просування до членства.

Нагадаємо, мова йде про сім блоків реформ: реформа Конституційного суду;
продовження судової реформи;
антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
боротьба з відмиванням коштів;
втілення антиолігархічного закону;
узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
зміна законодавства про нацменшини.

Центр «Нова Європа» у партнерстві з Центром протидії корупції (ЦПК), Мережею захисту національних інтересів (АНТС) та Фундацією DEJURE здійснили кандидат-check – перший незалежний моніторинг виконання Україною рекомендацій ЄС.

Що кажуть експерти: у цілому вони відзначили непоганий поступ у впровадженні більшості реформ. Визначення робили за 10-бальною шкалою:Реформа конституційного суду – 0 балів
Реформа ВРП та ВККС – 7 балів
Антикорупція: САП та НАБУ – 6 балів
Боротьба з відмиванням коштів – 5 балів
Антиолігархічна реформа – 2 бали
Законодавство про медіа – 6 балів
Законодавство про нацменшини – 5 балів

Загальна експертна оцінка склала 4,4 бали

Центр «Нова Європа» опублікував кілька знахідок першого моніторингу:

У сфері АНТИКОРУПЦІЇ надзвичайно позитивною новиною стало призначення 28 липня керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) фіналіста конкурсу Олександра Клименка.

Водночас важливо, щоб влада не створювала штучні перешкоди для проведення конкурсу директора НАБУ.

У царині СУДОВОЇ реформи проривним стало обрання 15 серпня двох нових членів Вищої ради правосуддя (ВРП), до яких не було жодних претензій з боку громадянського суспільства.

Водночас попри рекомендацію Венеціанської Комісії не призначати нових суддів Конституційного Суду до розробки нового законодавства, в Україні було призначено 4 нових судді до КС.

Хоча громадянське суспільство не завжди було допущене до розробки законодавства у різних сферах, влада напрацювала законопроєкти про МЕДІА та НАЦМЕНШИНИ, почалась робота над законодавством про реформу КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ.

У ВЕРЕСНІ-ЖОВТНІ очікується імплементація більшості реформ: завершення перевірки кандидатів на посади у ВРП та ВККС; ухвалення Комплексного стратегічного плану реформування правоохоронного сектору; ухвалення антиолігархічного закону.

Центр «Нова Європа» висловлює подяку за сприяння у підготовці матеріалу партнерам Олені Галушці (ЦПК), Ганні Гопко (АНТС), Михайлу Жернакову (DEJURE), Оксані Романюк (ІМІ), а також рецензентам Ігорю Коліушку, Олександру Марусяку, Роману Смалюку, Євгену Крапивіну (ЦППР); Андрію Боровику та Катерині Риженко (Transparency International Ukraine).

Немає коментарів:

Дописати коментар