Після десятиліть уваги до підприємництва в Миколаєві запанували часи вкрай несприятливого до бізнесу клімату. І якщо у 2018 році Миколаїв мав пристойні позиції по бізнес-клумату, то вже у рейтингу «Regional Doing Business - 2020» який визначається за сумою балів, набраної обласним центром в шести компонентах: відкриття бізнесу, сплата місцевих податків, оформлення земельної ділянки, приєднання до електромереж, отримання дозволів на будівництво та електронні сервіси, Миколаїв опустився на - 11 ступенів. До останнього серед обласних центрів, 303 бали із 600 можливих. Колись, півтора десятиліття тому місто було лідером за "випестуванням" нових підприємців. Працювали місцеві програми освіти для початківців у бізнесі, мерія весь час артикулювала слоган "Миколаїв - місто вільного підприємництва".
Що сталось?
І дійсно, що?
Збіглись в часі 2 фактори. В часи панування ПР серед місцевих депутатів було багато представників малого й середнього бізнесу. Серед них дуже помітні були колишні силовики. В таких галузях як транспорт, торгівля, майже не було представників бізнесів з інших українських міст. Але водночас, були російські гроші, яки "заземляли" на батьківщині, ті хто служив, чи працював в білокам'яній та на берегах Неви. Так склалось в часи загального імперського минулого. Після 2014-го деяка частина миколаївців з бізнесу припинила вести свій бізнес. Кого вбили, хто переніс свою справу якомога далі від берегів Інгулу й Буга, наприклад в Крим. Найбільш амбіційні - потягнулись до Києва, третина опинилась у Східній Європі. За різними оцінками за 5-річний період до 2020 половина місцевого бізнесу замінилась, поїхали більш розвинуті підприємці, успішні. На їх місце "заступили" новачки. Придивившись до них, ми побачимо що доволі багато новостворених бізнес-одиниц тепер мають "коріння" з чиновниками різних департаментів та управлінь мерії. Заяви про конфлікт інтересів в наших краях ніхто не робить. А в різних тендерах й закупівлях можна побачити рідних та кумів людей, які формують тендерні заявки. Про комплаєнс - перевірку бізнес-партнерів в мерії не чули.
2-й значно менш впливовий фактор свідчить що до лав підприємливих за останні 5 років стало значно менше фізично долучатись людей. В деяких районах міста на офіційному обліку самозайнятих суб'єктів підприємницької діяльності стало в декілька раз менше, ніж в "золоті часи" другої половини 00-х років.
Дехто пішов в "тінь", більшість поїхали в інші краї з отриманням безвізу. Багато років Миколаїв поповнювався підприємливими людьми, які починали власний бізнес навкруги різних машинобудівних виробництв. Здебільшого проєктували, чи постачали. Почалась така бізнес активність ще з розвитку кооперативного руху, коли більш підприємливі починали працювати на себе. Потім була ера задоволення дефіциту, всі торгували. А сьогодні бізнес-трендом на Миколаївщині стало обслуговування агроврожаїв. Але значно виріс "бар'єр входу" в бізнес. Часи локалізації виробництва минули. Банки, яки роками активно кредитували малий бізнес, тепер навіть поскорочували фахівців цього напрямку. Майже немає кого кредитувати в нашій провінції.
В минулій каденції мер Олександр Сенкевич попереджав:
- Про який бізнес-клімат та залучення інвестицій можна говорити, якщо міська рада не голосує за земельні питання?
До теперішнього скликання міськради "потрапило" понад 1000 заяв на відведення землі. Експерти в один голос кажуть: отримати в Миколаєві землю під бізнес - завдання майже нереалістичне. Її банально - немає. Тобто фізично пустощі, огороджені парканами ділянки є, але всі вони по декілька раз "зарезервовані". Одна зі "старих" схем про яку розповів нашому кореспонденту на правах анонімності обізнаний.
- Землю відводять під проєкт що не існує не тільки вздовж магістральних доріг, але й в голубінці "спальних" мікрорайонів. Вона десятиліттями "чекає" свого покупця. Якщо подивитись на кадастровій мапі - все має призначення й господарів. Насправді - купи сміття, та не існуючи проєкти. Іноді проєкти все ж таки є, і це - об'єкти продажу. Тека з паперами, яка свідчить, що клаптик міської землі має ознаки товару.
Коли з'являється інтересант на нього, йому пропонують рішення. Зазвичай "не вистачає" 1-2 папірців для початку робіт. Павутина "спрацьовує" як тільки такий відчайдушний підприємець береться щось будувати. Знаю кейс миколаївця бізнесмена, який 10 років відводив в законний спосіб землю під своїм працюючим харчопереробним бізнесом (ковбасний цех). Кожний раз з'являлись нові обставини, змінювались члени депутатських комісій, яки треба було "проходити". Інший добрий приятель, перевів весь логістичний бізнес в Київ, залишивши лише ангар складу, бо вже втомився 15-ть років оформлювати договір сервітуту в міськраді...
Рентоотримувачі проти підприємливих
Хліб бюрократа - погодити якийсь папірець. "Документи дозвільного характеру" - ось як вони звуться. І таких документів саме в Миколаєві розплодилось стільки, що простіше "порішать" з відповідним чиновником чи то мерії, чи то бувшої ДАБІ, чи енергопостачальної чи водопостачальної компанії. Вони дійсно ризикують, але зазвичай залишаються задоволені, як й молоді підприємці, яки "будуються", чи отримують дозволи на початок робіт, введення в експлуатацію.
Немає коментарів:
Дописати коментар