Електронні відходи або e-waste – це тип відходів, який зараз зростає найдинамічніше. До них належать:
мобільні телефони, смартфони
комп’ютерна техніка
принтери, телефони та факси
побутова техніка, телевізори
електронні плати, чипи та електронні іграшки
Очікується, що об’єм e-waste до кінця 2021 року становитиме близько 52,2 млн тонн.
Електронні відходи по суті сміттям не є. Це електронне обладнання та його деталі, більшу частину з яких можна використати повторно або переробити. Але насправді тільки 15-20% електроніки переробляється належним чином. Інші ж 80% потрапляють на звалища і забруднюють довкілля. Електронні відходи є токсичними та містять велику кількість небезпечних речовин: мідь, свинець, ртуть, кадмій, нікель, ПБДЕ та ПХБ, які ще й негативно впливають на здоров’я.
У США фахівці підрахували, що e-waste становлять 2% від усіх відходів у країні, але при цьому складають 70% від всіх токсичних відходів.
Електронні відходи містять не тільки небезпечні речовини, але й дорогоцінні метали – золото, срібло, мідь, платину. Наприклад, у 2016 році у світі було викинуто близько 435 тисяч тонн мобільних телефонів, вартість сировини в яких склала 9,4 млрд євро.
Перша система утилізації електронних відходів була започаткована ще в 1991 році у Швейцарії. Зараз покупці у цій країні можуть безкоштовно повертати всі відпрацьовані пристрої до точок продажу та інших пунктів збору. А загальний обсяг перероблених електронних відходів там перевищує 10 кг на людину в рік.
Що може робити кожен з нас, щоб покращити ситуацію з e-waste в Україні?
Купувати довговічні пристрої та відмовитись від щорічного оновлення гаджетів, якщо вони добре працюють
Ремонтувати зламану техніку
Техніку в робочому стані, якою ви не користуєтесь, продавати або дарувати тим, кому вона потрібна
Несправну та відпрацьовану техніку безкоштовно віддавати в ЦУВ на утилізацію.
Немає коментарів: