Електронні паспорти громадян України в додатку “Дія” на законодавчому рівні прирівнюються до їх фізичних аналогів.
Це стало можливим з прийняттям Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус». Закон набув чинності 23 серпня 2021 року.
Україна стала першою країною у світі, яка запустила цифрові паспорти та законодавчо прирівняла їх до звичайних документів.
Що змінилось з прийняттям Закону, розповідає юристка Третього одеського бюро правової допомоги Тетяна Дімова.
Е-паспорт і е-паспорт для виїзду за кордон можна пред’явити замість та без додаткового пред’явлення паспорта громадянина України або паспорта для виїзду за кордон, документів про реєстраційний номер облікової картки платника податків, про місце проживання.
Для того, щоб скористатися електронним паспортом, достатньо мати з собою телефон з цифровим паспортом, який із фото пред’явити у додатку «Дія» та натиснути на нього, щоб побачити QR/штрих код. Код можна зчитати сканером чи планшетом.
У застосунок не потрібно завантажувати жодні документи, оскільки вони туди підтягуються автоматично. Е-паспорти формуються засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг.
Паспортні дані кожного громадянина, який встановив мобільний додаток «Дія», надійно захищені. Мобільний додаток відображає тільки ту інформацію, яка є у реєстрах, не збирає і не зберігає її.
Використовувати електронний паспорт можливо лише в межах України, наприклад під час подорожей залізничним або повітряним транспортом у межах України; під час медичного обслуговування чи банківських операцій (в тому числі відкриття рахунків у банках); для отримання адміністративних, готельних, телекомунікаційних, бібліотечних послуг та пошти; під час придбання товарів у магазині й для підтвердження особи на запит поліції та правоохоронних органів.
Е-паспорти доступні лише тим українцям, які мають ID-картку або біометричний закордонний паспорт. Паспорт-книжечки зразка 1994 року та не біометричні закордонні паспорти не відображаються в за стосунку «Дія». Але ID-картку можна оформити незалежно від місця реєстрації.
Проте є випадки, коли Е-паспорт і е-паспорт для виїзду за кордон не використовуються:
- у разі перетинання державного кордону України, крім випадків необхідності підтвердження особи громадянина України при в’їзді в Україну;
- у разі в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї;
- у разі в’їзду, перебування, проживання або пересування у межах прикордонної смуги, виходу у територіальне море та внутрішні води України».
Немає коментарів: