Рух ЧЕСНО проаналізував, скільки людей допомагають працювати міським головам обласних центрів та скільки ця допомога коштує мешканцям міста. Враховувалися лише ті особи, що працюють у міськрадах та їхніх виконавчих органах на платній основі. І дуже важливо, щоб мешканці міст співставляли кількість населення з кількістю заступників.
Витрати на замів, радників та помічників мерів у містах із практично однаковим населенням та бюджетом можуть відрізнятися у шість разів.
Кандидатури заступників мера подає сам міський голова, а погоджує їх рада. Як правило, заступники входять до виконкому. Депутати ради можуть виразити недовіру заступнику міського голови або своїм рішення вивести його зі складу ради, що автоматично має означати його звільнення.
Зазначимо, що лише Харківська міська рада не надала інформацію щодо нарахованої заробітної плати заступників мера.
Заступники
Рекорд за кількістю заступників міського голови встановила мерія Харкова, де обов’язки мера виконує Ігор Терехов. Їх тут аж 11. Але показники цього міста дуже важко аналізувати, адже відповідь про заробітні плати ми так і не отримали.
Також 11 заступників у мера столиці Віталія Кличка, але Київ має особливий статус, і заступник у мера Кличка всього один, а у голови Київської міської державної адміністрації, яким теж є Віталій Кличко, десять заступників.
З-поміж міст, щодо яких ми маємо дані, найбільше заступників у мера Івано-Франківська Руслана Марцінківа — дев’ять осіб. Виходячи з кількості населення цього міста (286,4 тис. чоловік), в середньому на 31,8 тис. містян припадає один заступник. Для прикладу, в Одесі цей показник складає майже 169 тис. мешканців на одного заступника, а у Херсоні — 163 тис. Тому навантаження на одного заступника у Франківську мінімальне, і штат виглядає більш ніж роздутим, оскільки місто має дефіцитний бюджет. До речі, у запитуваний період найменше заступників міського голови було у Херсоні, Луцьку (по два) та Чернігові (три).
В середньому заступник міського голови Івано-Франківська отримує 31 тис. гривень на місяць. Ця сума нижча за середню зарплату заступників у меріях по країні — 40–45 тис. гривень.
Тут і далі ми аналізували заробітну плату заступників за січень та лютий 2021 року.
Найвища середня зарплата у заступників мера Кропивницького та Тернополя — понад 60 тис. гривень.
А найменша у заступників Олександра Лисенка — мера Сум. Четверо заступників міського голови тут в середньому отримували 28 тис. гривень.
Але середня зарплата заступника мера українського міста може серйозно коливатися, інколи досить суттєво, бо залежить від нарахованих премій, доплат за успіхи, інтенсивність, ранг, вислугу та навіть вчений ступінь.
Так, заробітна плата заступників мера Чернігова Владислава Атрошенка коливається від 22,5 тис. гривень до 75,7 тис. гривень. А у шести заступників Геннадія Труханова — від 17,7 до 75 тис. гривень.
На інфографіці чітко видно, скільки в середньому населення припадає на одного заступника і де навантаження найменше.
Цікаво, що у Києві та Львові на сайтах міськрад є відкрита інформація про рівень заробітної плати заступників міського голови.
Якщо на одного заступника мера Ужгорода припадає трохи більше 23 тис. чоловік, то у Луцьку це 120 тис. мешканців, в Одесі — майже 170 тис.
Але у мерів є не тільки заступники, але й радники та помічники.
Радники та помічники
Традиційно у структурі виконавчих органів депутати міськрад передбачають посади помічників і радників міського голови, які, відповідно до розподілу повноважень, який здійснює особисто міський голова, виконують обов’язки заступників і теж отримують заробітну плату. Єдина відмінність між заступником та радником — останнього не призначає за поданням мера рада.
Працівники патронатної служби є посадовими особами місцевого самоврядування та призначаються на посади без конкурсу. А це дозволяє меру призначити заступником будь-кого.
Дуже часто міські голови користуються цим для того, щоби призначити такого заступника з числа депутатів. Це дає можливість фактичному заступнику обійти обов’язок входити до складу виконавчого комітету. Бо, як відомо, всі заступники мера мають бути членами виконкому за посадою, а депутат, у свою чергу, не може входити до виконкому.
Так багато років робили у Херсоні при колишньому мері — і продовжили цю практику при новому очільнику міста.
Читати також: Мер Херсона Ігор Колихаєв: “Вождя мають знати в обличчя. Без команди мер нічого не вартий”
Ще одна хитрість — працевлаштовувати чиновників без конкурсу. Після призначення до патронатної служби і набуття статусу посадової особи місцевого самоврядування людину переводять на посаду до іншого відділу, оминаючи довгі процедури.
І нарешті, відповідно до закону, для радників та помічників міського голови не існує вікових обмежень, тоді як для всіх інших посадових осіб місцевого самоврядування граничний вік — 65 років.
Патронатні служби міських рад створюються у структурі рад у вигляді відділів чи управлінь та, як правило, підпорядковуються міському голові.
Кількість радників у кожній раді встановлюється депутатами під час прийняття рішення про структуру виконавчих органів.
Десь їх просто немає, а десь аномально велика кількість, як в Івано-Франківській міській раді. Тут меру радять відразу… 23 людини. На платній основі.
За січень вони отримали понад 450 тис. гривень. Середня зарплата Івано-Франківського радника мера — 20,5 тис. гривень. Максимальна заробітна плата радників Марцінківа складає 28 тис. гривень, а мінімальна — 9 тис. гривень.
На радників, заступників та помічників тут щомісяця витрачають 730 тис. гривень, при цьому в бюджеті Івано-Франківська існує дефіцит більш ніж у 500 млн гривень.
До прикладу, у Херсоні, де всього чотири радники, максимальну місячну зарплату нарахували у сумі 35,6 тис. гривень, а мінімальну — 2670 гривень.
Але принаймні у Херсоні на двох із чотирьох радників покладено обов’язки заступників. Світлана Чепіга відповідає за гуманітарну сферу, а Юрій Стельмашенко — за дороги та транспорт. Ще один радник — Андрій Ткаченко — публічно не комунікується як в. о. заступника. Він є депутатом від промерської партії, і патронатна служба схожа на єдину можливість працевлаштувати пенсіонера МВС. Ще одна радниця міського голови Галина Ляшевська — це його прес-секретарка.
У восьми обласних центрах України мери взагалі не мають радників на платній основі. В тому числі у містах-мільйонниках Києві, Харкові та Дніпрі.
І якщо радники можуть бути у штаті чи працювати на громадських засадах, то помічники мерів — це, як правило, штатна позиція патронатної служби. Виключенням є Хмельницька міська рада. Тут є посади помічників на громадських засадах.
При цьому сказати точно, які посадові обов’язки у помічника, важко. На сайтах міських рад немає про це інформації. Як і в офіційних документах.
Наприклад Луцький міський голова Ігор Поліщук, представляючи підлеглим свого нового помічника Назарія Храновського, заявив:
“Прошу звертатися до нього з будь-яких питань, які у вас є до міського голови”.
В усіх інших обласних центрах, які відповіли на наш запит, на всіх — 23 помічники. Наприклад, у Полтаві їх четверо, а у Запоріжжі — троє.
Майже половина мерів взагалі не мають помічників. Їх немає у мерів Одеси, Львова, Вінниці, Чернігова та Ужгорода.
У штаті хмельницького міського голови помічників немає. Проте 18 осіб знаходяться у кадровому резерві, частина з них протягом січня — лютого 2021 року отримували невеликі виплати у розмірі 500–900 грн на місяць.
Загалом у порівнянні із мером-рекордсменом Русланом Марцінківим, якому допомагають та радять 32 людини, які щомісячно отримують разом 730 тис. гривень, всі інші міські голови витрачають на заступників, радників та помічників значно менше. До прикладу, в містах із такою ж кількістю населення, як в Івано-Франківську (Чернігів, Хмельницький, Черкаси), витрати мінімум втричі менші, а в Луцьку нижчі у шість разів. Менші витрати і в Києві, де населення вдесятеро більше, ніж у Франківську.
Катерина Березюк. ЧЕСНО
Нагадаємо, що Рух ЧЕСНО у спецпроєкті із “Дзеркалом тижня” проаналізував діяльність мерів за перші сто днів їхньої роботи у Дніпрі, Львові, Луцьку, Івано-Франківську, Хмельницькому, Полтаві, Харкові, Херсоні, Києві, Ірпені та Бучі.
Немає коментарів: