Фонд ООН у галузі народонаселення спільно з Посольством Швеції в Україні у співпраці з Офісом Віцепрем'єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної розпочали реалізацію трирічного проєкту з подолання гендерних стереотипів та гендерно зумовленого насильства в Україні.
Згідно даних Глобального звіту про гендерний розрив 2020, Україна займає 59 позицію зі 153. Гендерна нерівність, що панує на ринку праці, є одним з найбільш яскравих прикладів. З 2014 року розрив у оплаті праці між чоловіками та жінками збільшився з 24% до 26%. Абсолютна більшість чоловіків вважає, що існує поділ на "жіночі" та "чоловічі" професії. Окрім цього, більш ніж 40% чоловіків в Україні вважають, що жінка повинна залишити свою оплачувану роботу, щоб більше часу проводити з родиною. Лише 3% тих, хто бере відпустку по догляду за дитиною, - це чоловіки (батьки). Згідно дослідження UNFPA, чверть опитаних особисто (24%) стикались з тією чи іншою формою домашнього насильства, з них 81% жінки.
“Минулого року Україна зробила важливий крок у напрямку забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. Долучившись до “Партнерства Біарріц”, український уряд взяв на себе зобов'язання на законодавчому рівні забезпечити надання відпустки по догляду за дитиною як матері, так і батьку, сприяти гендерночутливому навчанню, а також ефективній реалізації законодавства у сфері протидії домашньому насильству. Новий шведсько-український проєкт охоплює всі ці напрямки роботи, і ми вітаємо консолідацію зусиль задля благополуччя українського суспільства, що стане можливим завдяки наданню експертної допомоги уряду та впровадженню локальних ініціатив”, заявила Ольга Стефанішина, Віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України.
“Жінки можуть поєднувати успішну кар’єру та сімейне життя за умови, якщо чоловіки будуть приділяти стільки ж часу домашнім обов’язкам як і жінки, а парламентарі забезпечать рівне право чоловіків і жінок на відпустку по догляду за дитиною”, зазначив Тобіас Тиберг, Надзвичайний і Повноважний Посол Швеції в Україні.
“Традиційні стереотипи про гендерні ролі та патріархальні норми обмежують потенціал і можливості жінок у реалізації їхніх прав. Яскраве свідчення цьому – це сфера освіти. 80% студентів ІТ спеціальностей – чоловіки. Така ж ситуація і на ринку праці. Ми прагнемо подолати цей дисбаланс. Ми хочемо, щоб Україна використовувала увесь людський капітал та потенціал жінок і чоловіків. Протягом наступних кількох років ми будемо працювати з нашими шведськими партнерами для подолання цих гендерних стереотипів, адже ми не можемо залишити нікого осторонь”, заявив Хайме Надаль, голова Представництва Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні.
“Трамплін до рівності: проєкт зі зміни соціальних норм та викорінення гендерних стереотипів задля сталого розвитку та добробуту жінок і чоловіків в Україні”, спрямований на зміну соціальних норм та відмови від гендерних стереотипів в освіті, на роботі, вдома, у житті громади та створення сприятливого середовища, а також зростання суспільного попиту на просування рівних прав та можливостей для жінок та чоловіків в Україні.
Проєкт включає в себе наступні компоненти:
1) робота з молоддю з метою подолання гендерних стереотипів у навчанні та під час вибору майбутньої професії, включаючи популяризацію STEM-предметів серед дівчат шкільного віку. Надання допомоги вчителям для підвищення кваліфікації та використання сучасних підходів у навчанні, що передбачає проведення тренінгів та розробку онлайн курсу для освітян щодо популяризації недискримінаційного підходу у роботі.
2) робота з корпоративним сектором: розробка та впровадження політик, спрямованих на дотримання балансу робота-дім, забезпечення однакових можливостей у реалізації чоловіків та жінок, а також впровадження принципів нульової толерантності до домашнього насильства в компаніях. Створення єдиної онлайн платформи, де будуть зібрані інструменти та практичні рекомендації щодо впровадження гендерних питань у корпоративному секторі.
3) робота з молодими родинами, особливо з чоловіками, задля сприяння свідомому татівству та рівномірному розподілу домашніх обов'язків, що включатиме зокрема:
відкриття Татохабів (клуби татусів) у двох містах України;
адвокація та популяризація запровадження “декретної відпустки” по догляду за дітьми для чоловіків.
4) підтримка постраждалих від домашнього насильства:
· відкриття нових кризових кімнат для постраждалих від домашнього насильства у 9-ти містах України;
проведення ІТ курсів для жінок, що постраждали від домашнього насильства, а також сприяння їх подальшому працевлаштуванню.
Відео презентація проєкту:
https://www.youtube.com/watch?v=wdm1eKAVnB4
Додаткова інформація:
UNFPA, Фонд ООН у галузі народонаселення є провідною агенцією ООН, яка зосереджує свою роботу у сфері гендерної рівності, репродуктивного здоров’я та розбудови потенціалу молоді. Спільно з партнерами ми працюємо у 150 країнах та територіях світу, а з 1997 року і в Україні над утвердженням рівності, подоланням гендерних стереотипів, посиленням можливостей жінок, рівномірного розподілу домашніх обов’язків та залученням чоловіків до виховання дітей.
Немає коментарів: