субота, 9 травня 2020 р.

ЩО ТАКЕ ЕЛЕКТРОННИЙ ПІДПИС І ЯК НИМ КОРИСТУВАТИСЯ?


Взаємодіяти із державою під час карантинних обмежень, можливо завдяки використанню кваліфікованого електронного підпису (КЕП). Саме за його допомогою ідентифікується особа, яка використовує електронні документи.

На сьогодні, можна виділити найбільш поширені сфери використання КЕП фізичною особою чи фізичною особою – підприємцем, як то: подання податкової звітності, направлення процесуальних документів до суду, отримання деяких відомостей із державних реєстрів тощо.

Закон України “Про електронні довірчі послуги” визначає КЕП, як удосконалений електронний підпис, який створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису і базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа. Кажучи простою мовою, КЕП – це спеціальний ключ з паролем, що містить закодовані персональні дані про особу підписувача, та використовується у сфері електронних довірчих послуг та електронної ідентифікації.

Кваліфікований електронний підпис має юридичну силу власноручного підпису та використовується особою виключно особисто.
ЯК СТВОРИТИ КЕП?

КЕП уповноважені створювати надавачі довірчих електронних послуг, до яких можна звернутися онлайн. Перелік кваліфікованих надавачів електронних довірчих послуг міститься в Довірчому списку. Виділимо тих, до яких можна звернутися фізична особа або фізична особа – підприємець:
Серед державних органів:

– Державне підприємство “Національні інформаційні системи” (https://ca.informjust.ua/);

– Інформаційно-довідковий департамент ДПС (https://acskidd.gov.ua/).
Серед банківських установ:

– АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК “ПРИВАТБАНК” (https://acsk.privatbank.ua/);

– Публічне акціонерне товариство “Державний ощадний банк України” (http://ca.oschadbank.ua/);

– Aкціонерне товариство “УкрСиббанк” (http://csk.ukrsibbank.com/).
ЯКІ ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНІ ДЛЯ ВИГОТОВЛЕННЯ КЕП?

Слід зауважити, що звернутися до надавача електронних довірчих послуг для виготовлення КЕП громадяни мають особисто і з переліком підготовлених документів:: заява, копія паспорту, ІПН, носій для запису файлу КЕП.

Зазвичай створення підпису є безкоштовною послугою. Проте якщо ви звернетесь до ДП “Національні інформаційні ресурси” – послуга буде платною. Створення КЕП у банківській установі, може також мати певні особливості. Тому, якщо ви є клієнтом одного із наведених вище банків – створити КЕП буде простіше.
ЯК ВИКОРИСТОВУВАТИ ЕЛЕКТРОННИЙ ПІДПИС?

Процес створення КЕП передбачає генерування ключа (файлу), який містить персональну інформацію про підписувача та використовується шляхом прикріплення файлу та із використанням паролю.
ЯКИЙ ТЕРМІН ДІЇ?

Такий файл – КЕП – можна використовувати без обмеження, протягом строку його дії. Як правило, це від одного року.
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВТРАЧЕНО ФАЙЛ ІЗ КЕП?

Для створення нового файлу із вашим електронним підписом, якщо попередній було втрачено, можна звернувшись до надавача електронної довірчої послуги. Попередній файл буде вилучено із системи, що дасть змогу створити новий. При цьому, підписані попереднім КЕП документи є дійсними.

Отже, залишаючись вдома, слід пам’ятати, що деякі відносини із державою можна реалізувати в електронній формі. Адже, маючи кваліфікований електронний підпис, який дає можливість реалізувати права й обов’язки фізичної особи чи фізичної особи-підприємця, можна взаємодіяти із державою під час карантину.
Андрій Матат.


Немає коментарів: