пʼятниця, 14 грудня 2018 р.

В Україні фізична особа зможе оголосити себе банкрутом

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

18 жовтня 2018 року Верховна рада України у другому читанні прийняла Кодекс України з процедур банкрутства.

Інститут банкрутства фізичних осіб успішно функціонує в країнах Західної Європи та США, де його норми дозволяють людям, які потрапили у скрутне фінансове становище, списувати більшість боргів у частині, що перевищує вартість майна боржника.

Даний Кодекс встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника-юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.

Метою документа є підвищення ефективності процедур банкрутства, рівня захищеності прав кредиторів, вдосконалення процедури продажу майна боржника на аукціоні, підвищення рівня виконання контрактів і судових рішень, врегулювання відносин з відновлення платоспроможності фізичних осіб, які опинилися у важкій фінансовій ситуації і потребують допомоги з боку держави.

Найбільш значущою зміною є можливість визнавати банкрутами фізичних осіб. До прийняття закону в чинному законодавстві такої опції не було.

Законом визначається, що провадження у справі про неплатоспроможність боржника – фізичної особи може бути відкрито лише за заявою боржника.

Згідно із кодексом боржник має право звернутись до господарського суду з заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство у разі, якщо: розмір прострочених зобов’язань боржника перед кредитором (кредиторами) становить не менше тридцяти мінімальних розмірів заробітної плати. Ще однією умовою звернення до суду про визнання банкрутом є те, що боржник припинив погашати кредити чи здійснювати інші планові платежі у розмірі більше як п’ятдесят відсотків місячних платежів по кожному з кредитних та інших зобов’язань упродовж двох місяців.

Справи про банкрутство фізичних осіб розглядатимуть господарські суди. Причому обов'язково за участю арбітражного керуючого. Будуть доступні дві процедури - судова і досудова.

Зокрема, в суді можна буде домовитися про реструктуризацію або задовольнити вимоги кредитора. При цьому не підлягають реструктуризації та списанню борги по кредитах, взятих боржником на відпочинок, розваги, покупку предметів розкоші, а також борги, що з'явилися через участь в азартних іграх і парі.

Визнаня фізичної особи банкрутом принесе для нього ряд обмежень, зокрема:

- повторно визнати себе банкрутом не вийде протягом п'яти років з моменту ухвалення рішення (за винятком випадку, якщо боржник погасив всі борги в повному обсязі);

- протягом п'яти років фізособа зобов'язана перед укладенням договорів позики, кредитних договорів, договорів поруки чи застави письмово повідомляти про факт свого банкрутства іншій стороні.






Немає коментарів: