«Європейський вибір може здатися не ідеальним, але альтернативи ще гірші», – наголосила Альона Гетьманчук, додавши, що за результатами дослідження Євросоюз для українців, насамперед, має соціальний вимір.
«Несподівано, що українці дуже реалістичні щодо членства в ЄС, лише для 30% повне членство є ознакою зближення з Євросоюзом. Тобто суспільство не має рожевих окулярів, як часто вважають європейські урядовці», – зазначила директорка ЦНЄ.
У свою чергу, Ольга Стефанішина звернула увагу на ставлення українців до державних органів:
«Дослідження показує дуже вимогливе ставлення людей до державних інституцій. В основі кожної із проблем (соціальне забезпечення, транспортна інфраструктура, якість продукції) – спроможність інституцій і виконання Угоди про асоціацію».
«Європейська інтеграція – не про географічні кордони, а, насамперед, про якість життя», – додала директорка Урядового офісу з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.
Сергій Солодкий також звернув увагу на вікові відмінності, які потрібно враховувати при аналізі отриманих даних:
«Чим молодші українці, тим вони більше підтримують повне членство в ЄС. У діапазоні 18-24 років фактично половина опитаних обрала саме цей варіант, люди ж старші 65 років удвічі рідше прагнули вступу до ЄС. Найменше молодь хотіла би відмовитися і від будь-якого зближення з ЄС».
При цьому в оцінці перешкод євроінтеграції всі вікові групи одностайні – хабарництво чиновників називали найчастіше як молодші, так і старші респонденти.
Зокрема, опитування показало, що українці повірять в успішну європейську інтеграцію, якщо побачать поліпшене обслуговування в лікарнях, дитсадках чи школах. 40% опитаних громадян обрали саме цю ознаку успішної євроінтеграції. Для більше третини (33%) українців успішна євроінтеграція вимірюватиметься поліпшенням транспортної інфраструктури – наприклад, відбудованими дорогами, безпечним і комфортним громадським транспортом. Для такої ж кількості опитаних успішна євроінтеграція має проявлятися в появі нових робочих місць, приході іноземних інвесторів.
Хабарництво місцевих чиновників українці (37%) вважають головною перешкодою успішної євроінтеграції в своїй області. Стільки ж респондентів вважає, що стоїть на заваді євроінтеграції брак коштів. Помітний зв’язок із відповідями на попереднє запитання: можна зробити висновок, що головний ворог поганих доріг чи поганих умов в медичній сфері – чиновник-хабарник, який до того ж є невігласом. Адже некомпетентність місцевих органів влади вважає перешкодою євроінтеграції майже третина опитаних (29%).
На початку року Центр «Нова Європа» оголосив ініціативу з підготовки візії Нової Європи – бачення того, як українці сприймають себе в майбутній Європі. Саме тому ми поставили запитання українцям: який ступінь зближення з Євросоюзом їх влаштував би? Варіант «повне членство» обрали лише 30% громадян. Найбільше прагнуть вступу до ЄС у західних областях України – йдеться про 54,5% громадян. У східних областях більш ніж байдужі до набуття членства у Євросоюзі (за це виступає лише 13,2% опитаних). На сході найбільше і тих, хто виступає за припинення зближення з ЄС (цього прагне кожен четвертий мешканець неокупованої частини східних областей).
Немає коментарів: