Украина імпортує ~40% енергоресурсів. При цьому ми щорічно втрачаємо 185 млрд. грн. через неефективне використання енергії. Потенціал енергозбереження для України в перерахунку на газ – понад 29,3 млрд. м3. Це більше, ніж закупівлі газу в Росії у 2013 р. |
Волонтери ініціативи Energy Evolution UA та експерти Національного екологічного центру України розробили Алгоритм з 10 кроків, який дозволить реформувати сферу енергозбереження в Україні.
Привести тарифи на електроенергію до економічно обґрунтованого рівня.
Забезпечити всіх споживачів теплової енергії приладами обліку.Запровадити обов’язківий облік теплової енергії у населення спеціальним законом, заборонивши ліцензіатам надавати послуги абонентам без приладів обліку. Фінансування впровадження приладів обліку здійснити за рахунок включення вартості встановлення лічильників у тариф та/або за рахунок кредитів міжнародних фінансових інститутів.
Повернення кредитів передбачити за рахунок включення інвестиційної складової до тарифів.
Поширити досвід Львівської державної адміністрації щодо фінансування заходів з енергозбереження та заміщення споживання газу альтернативними джерелами енергії за рахунок здешевлення кредитів для населення з обласного бюджету. Використати досвід країн Центральної та Східної Європи, зокрема Чеської та Польської Республік.
Прийняти законопроекти №3013, 3014 щодо стимулювання заходів з енергозбереження в комунальній сфері. Без якнайшвидшого прийняття цих законів наступний опалювальний сезон країна може зустріти з холодними школами, дитсадками, лікарнями, що призведе до соціальної напруженості у всіх регіонах.
Визначити центральний орган виконавчої влади, який відповідає за розробку та впровадження державної політики енергозбереження (на сьогодні за реалізацію політики та заходів з енергоефективності відповідають відразу декілька центральних органів виконавчої влади, що веде до дублювання функцій та зниження ефективності).
До початку наступного опалювального сезону 2014-2015 рр. обладнати лічильниками газу всіх споживачів, не чекаючи 2016-2018 років (як це визначено чинним Законом). З цією метою пропонуємо використати фінансування, передбачене в бюджеті Мінрегіону на 2014 рік на ремонт ліфтів в багатоповерхових будинках, в розмірі 200 млн. грн.
Запровадити в органах місцевого самоврядування посади енергоменеджерів з відповідною посадовою інструкцією та створити систему мотивацій до економії.
Скоротити терміни погодження кредитів міжнародних фінансових установ на програми енергозбереження в промисловості та бюджетній сферах центральними органами виконавчої влади, зокрема Мінрегіоном, Мінфіном, Мінекономіки, а також Кабміном.
Забезпечити першочергове проходження через Державне казначейство України коштів, виділених на реалізацію проектів з енергозбереження.
Направити на доопрацювання Енергетичну стратегію України на період до 2030 року. Документ, схвалений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 №1071, не відповідає сучасним реаліям (зокрема, в прогнозах економічного зростання та споживання паливного-енергетичних ресурсів) та був розроблений в інтересах однієї фінансово-промислової групи.
Немає коментарів: